Yıllık İzin Süresi Hesaplama

Yıllık izin anayasanın 50. maddesi ile güvence altına alınmış olan dinlenme hakkıdır. Anayasanın 50. maddesine göre dinlenmek çalışanların hakkıdır ve bu haklar kanunla düzenlenmiştir. Yıllık izin kaç gün ise bu konuda en merak edilen konuların başında gelmektedir.

Yıllık İzin Hakkı Nedir?

Yıllık izin hakkı iş kanununun 53. maddesine göre düzenlenmiştir. Ücretli izin ya da yıllık izin hakkı iş yerinde çalışılmaya başlanıldığı andan itibaren deneme süresi de dahil edilerek hesaplanır. Yıllık izin hesaplama en az 1 yıl birlikte çalışmanın karşılığı olarak çalışanlara verilen dinlenme süresinin hesaplanmasıdır. Bu hesaplama esnasında birlikte çalışılan süre baz alınır.

Yıllık izin çalışanlara verilmiş bir haktır ve geri alınamaz. Bunun yanı sıra bu hakkı kanunlarıyla korunur ve iş veren tarafından el konulması veya bir işçi tarafından bu haktan vazgeçilmesi söz konusu dahi değildir. Yıllık iznin paraya çevrilmesi mümkün değildir.

Bir çalışanın yıllık izin hakkına sahip olabilmesi için aynı işyerinde 1 yıl çalışmış olması ve çalışmış gibi sayılan haller içerisinde bulunması gerekir. Bunun yanı sıra yıllık izin hakkının kazanılabilmesi için tamamlanması gereken 1 yıllık sürenin ara verilmeden tamamlanmış olması da önemlidir. Yıllık izin hakkı için çalışanın fiilen çalıştığı süreler değil, yasayla çalışılmış gibi sayılan süreler de dahil edilmektedir.

Yıllık izni hakkında kafa karışıklığı yaşayan pek çok kişi bir yılda kaç hafta vardır sorusunu sormaktadır. İş Kanununun 53. maddesine göre aynı iş yerinde 1 yıl aralıksız çalışılmasının ardından kazanılan bir hak olan yıllık izin, kişinin çalıştığı süre göz önünde bulundurularak hesaplanır. Dolayısıyla iş yerinde çalışma süresinin 1 yılı doldurmamış kişilere yıllık izin tahsis edilemeyeceğini söylemek gerekir.

Yıllık İzin Ücreti Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin ücreti işçilerin gelir kaybı olmaksızın dinlenmelerini sağlamaktadır. Anayasanın 50. maddesinin çalışma şartları ve dinlenme hakkı başlığı altında kabul edilen yıllık izin ücreti hesaplama ise çalışanın brüt ücreti üzerinden gerçekleşmektedir.

Yıllık izin ücreti hesaplama esnasında işçinin esas aldığı brüt ücret hesaplanır. Bu bağlamda işçi son aldığı brüt ücreti günlere böler ve ne kadar sürelik izin hakkı varsa o sayı ile çarpar. Yıllık izin günlerinin hesabı esnasında ulusal bayram hafta tatilleri ve genel tatil günleri yıllık izin süreleri içerisinde sayılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir