Yemin Teklifi Nedir, Yemin Teklifi Nasıl Yapılır?

Mahkemede yemin ne demek sorusuna nihai kanıt biçimlerinden biri olduğu şeklinde cevap verilebilir. Bu aşamada pek çok kişi yemin nasıl edilir hakkında merak duymaktadır.

Yemin Teklifi Nasıl Yapılır?

Taraflar yemin teklifini kabul edebilir veya reddedebilir. Yemin, kişinin kendisi tarafından alınabilir, ancak velayet veya vesayet durumunda bir vekil tarafından alınabilir. Kimin yemin edeceği konusunda kapsamlı bir açıklama gerekli olup, yeminler Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na tabidir. Yemin, bir kanıt biçimidir. Ancak yemine başvurmak her zaman son çare olarak görülmüştür.

Mahkemede yeminler edilir. Alay ile ilgili en önemli nokta, aydınlanma bağlamında yapılmış olmasıdır. Hakim, taraflara yemin etmeleri için yeterli talimat vermelidir. Bu açıklamaya rağmen yeterli açıklama yapmayan taraf yeniden bilgi talep edebilir.

Yemin metni önceden hazırlanır. Yeminde belirtilen sözler konuşulur ve mahkemeye çıkar. Kişinin yemin etmekten kaçınma hakkı vardır. Bu durumda yemin etme zorunluluğu yoktur. Yemin konusu daha ayrıntılı olarak Hukuk Muhakemeleri Kanununda düzenlenmiştir. Yasal düzenlemeler sadece yeminin tanımını ve prosedürünü değil, aynı zamanda yalan yere yemin etmenin sonuçlarını da kapsar.

Yemin iade edilirse, yemin etmemek ispatlanmamış sayılır. Bazı durumlarda, yemin sadece bir tarafa doğar.

Mahkemede yemin ederken, yemin usulü vardır. Bu aşamada yemin metni örneği kişilere yardımcı olmaktadır. Bu işlemden sonra hakim şunu söyleyecektir: Namusunuza, şerefinize ve kutsal saydığınız tüm inanç ve değerlere, sorulan soruları dürüstçe cevaplayın ve neyi saklamamaya yemin edersiniz? Kişi daha sonra şu sözlerle yanıt vermelidir: Onurum, şerefim ve kutsal saydığım tüm inanç ve değerlerle yemin ederim ki, sorulan her soruyu dürüstçe cevaplayacağım ve hiçbir şeyi saklamayacağım.

Yemin delili oldukça önemlidir. Bu aşamada yemin nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir