Yabancılar İçin Vatandaşlık Hukuku

Vatandaşlık Kanunu Türk vatandaşlığının kazanılması ya da kaybedilmesine dair işlemlerin yürütülmesini sağlayan usul ve esasları belirler. Gerçek kişileri devlete bağlayan hukuki bağı ifade eden terim vatandaşlık nedir sorusuna cevap olarak verilebilir.

Vatandaşlık Hukuku

Vatandaşlık en genel tanımıyla bir kişinin belirli bir devlete olan bağlılığını ifade eden kavramdır. Vatandaşlık sayesinde kişiler belirli hak ve yükümlülüklerin sahibi haline gelir. Bu hak ve yükümlülüklerin anlaşılması ve irdelenmesi vatandaşlık hukuku sayesinde gerçekleşir. Bunun yanı sıra vatandaşların ilgili ve hak yükümlülüklerine karşı kuralları düzenlemek vatandaşlık hukukunun görevleri arasında bulunur.

Vatandaşlık hukuku yalnızca Türk vatandaşları adına düşünülmemelidir. Hem Türk hem de yabancıların vatandaşlık hukuku alanında hak kaybına uğramaması ya da çeşitli problemleri kısa süre içerisinde çözülmeleri adına hizmet vermek bulunan avukatlara vatandaşlık hukuku avukatı adı verilir. Vatandaşlık hukuku avukatları başvurular gerçekleştirir ve uyuşmazlıkların çözülmesini sağlar.

Vatandaşlık hukuku avukatları genel yollarla vatandaşlığa alınma işlemlerinin gerçekleştirilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra istisnai yollarla vatandaşlığa alınma işlemleri ve evlenme ile vatandaşlığın kazanılmasına ilişkin başvuruların yapılması konusunda da görevlidir. Vatandaş başvurusunun reddi halinde iptal davalarının takibi, Türk vatandaşlığından çıkarma ya da çifte vatandaşlık ve çoklu vatandaşlığa ilişkin uyuşmazlıkların çözümü vatandaşlık hukuku avukatı tarafından gerçekleştirilen işlemlerin arasında bulunur.

Vatandaşlık Hukuku Hizmet Kapsamı

Vatandaşlık hukuku avukatları çözüm odaklı yaklaşım anlayışları sayesinde çeşitli problemlerin kısa süre içerisinde ortadan kalkabilmesi adına kişilere yardımcı olur. Yabancı vatandaşlara 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kaliteli hizmet desteği sağlanır.

Vatandaşlık hukuku hizmet kapsamı oldukça geniş bir listeye sahiptir. Kapsamlarının başında Türkiye’de yaşamak isteyen yabancı vatandaşların oturma izni başvurularının yapılması bulunur. Bunun yanı sıra başvuruların uzatılması ve süreçlerin sonuçlandırılan kadar takip edilmesi de vatandaşlık hukuku avukatları tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemlerin arasında gelmektedir. Türk vatandaşlığının istisnai genel veya evlilik ile kazanılması ile meydana gelen vatandaşlık takip işlemleri de vatandaşlık hukuku avukatı tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemlerden bir tanesidir. 5901 sayılı Türk vatandaşlığı kanunu kapsamında; Türk vatandaşlığına sahip olmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların başvurularının başlatılması ve yakından takip edilmesi de vatandaşlık hukuku hizmet kapsamı arasında bulunur.

6735 sayılı kanun kapsamında Turkuaz kart başvuru süreçlerinin başlatılması ve takip edilmesi ya da 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu kapsamında yabancı vatandaşların Türkiye’de taşınmaz edinmelerinin muafiyetleri konusunda başvuruların başlatılması ve süreçlerin takip edilmesi de vatandaşlık hukuku hizmeti kapsamında verilmekte olan hizmetlerin arasında gelmektedir.

Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku ülkede bulunan yabancıların bulundukları ülkede hak ve özgürlüklerinin hangilerinden yararlanıp hangilerinden yararlanamayacakları anlamaları adına oldukça önemlidir. Maddi hukuk kurallarının oluşan bu hukuk dalı geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku alanında sunulan pek çok farklı hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetler arasında yabancı vatandaşların Türkiye’de çalışma izinlerinin alınması ya da yabancı vatandaşların Türkiye’de gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlerinin yapılması gibi hizmetler bulunmaktadır. Yabancı vatandaşların miras hukukuna ilişkin işlemlerin yapılması ve Türk vatandaşlığına geçme işlemleri konusunda da vatandaşlara yardımcı olmakta olan vatandaşlık hukuku avukatları, problemlerin ve uyuşmazlıkların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması adına yardımcı olmaktadır.

Vatandaşlık hukuku hizmet kapsamı arasında Türk vatandaşı ile evli yabancıların hakları ve uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması da bulunur. Bunun yanı sıra Türkiye’de yaşayan yabancıların ikamet izni almaları adına resmi mercilere başvurularının yapılması ve süreçlerin takibinin gerçekleştirilmesinde vatandaşlık hukuku hizmeti kapsamında verilen hizmetlerin arasında gelmektedir. Bu sayede yabancılara Türk hukuku ve yasal mevzuat hakkında bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir