Veraset Sistemi Nedir?

Veraset sistemi nedir sorusuna malı veya mülkü olan bir kimsenin vefatıyla üzerindeki mal varlığının kanuni olarak belirlenen mirasları devredilmesi şeklinde cevap verilebilir. Veraset ve harçlar vergi dairesi ile ilgili olarak da sıklıkla araştırılan bir konudur.

Veraset Sistemi

Veraset ve intikal vergisi hukuki bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Miras hukukunun içinde yer alan bu terim bir şeyin üzerinde hak sahibi olmak olarak düşünülebilir. Bunun yanı sıra gayrimenkul terimi olarak da kullanılmaktadır. Veraset ilamı ise bu sistemin içerisinde yer alan parçalardan biri olarak bilinir. Veraset ilamı sayesinde kişi kendisine bir miras kalması durumunda ne kadarlık paya sahip olduğunu görmektedir. Veraset ilamı resmi bir belge niteliğini taşır.

Veraset ve İntikal Vergisi Nedir?

Veraset ve intikal vergisi miras hukuku kapsamında mirasçıların ödemekle yükümlü oldukları vergi çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Veraset ve intikal vergisi kişilerin başka karşılıksız yollarda mal sahibi olmaları durumunda vergi ödemekle mükellef oldukları durumların arasında gelir. Miras hukuku kapsamında sıklıkla gündeme gelen veraset ve intikal vergisi, veraset sistemi ile ilgili en merak edilen konuların da arasında gelmektedir.

Miras bırakanın vefatı durumunda mirası olarak adlandırılan yasal mirasçılar ve atanmış mirasçıların hakları meydana gelmektedir. Muris vefat eden kişi olurken murisin tenekesi de mirasçıları bırakılanları tanımlar. Tereke üzerinde söz sahibi olanlar ise yasal mirasçılar ve atanmış mirasçılar olarak bilinmektedir. Murisin vefatının ardından mirasçıların devlet tarihlerinin işlem yapabilmeleri adına gerekli olan yasal işlemleri tamamlamaları yasal olarak zorunlu tutulmuş bir durumdur. Veraset ve intikal vergisi de bu işlemlerin arasında gelmektedir.

Veraset ve intikal vergisi beyannamesi için veraset ve intikal vergisinin ödemesinin yapılmış olması gerekir. Veraset ilamı yasal ya da atanmış mirasçılardan herhangi birinin kimliğini ispat edilmesi koşulu ile alınmakta olan bir belgedir. Noterden ya da Sulh Hukuk Mahkemesinden temin edilen bu belgeler veraset ve intikal beyannamesinin alınabilmesini sağlar.

İvazsız ne demek sorusu da bu aşamada kişilerin karşısına çıkan terimlerden biridir. İvazsız hukuki bir terim olarak kullanıldığında bedel anlamına gelmektedir. Veraset ve intikal vergisi beyannamesi alınan da ödenmesi gereken bir bedel bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir