Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı Türk Medeni Kanunu’nda yer verilen bir konu olması sebebiyle oldukça önemlidir ve sıklıkla araştırılır. Veraset ilamı nedir sorusuna cevap olarak ise mahkemeden alınan ve ölen bir kimsenin mirasçısı olduğunu gösteren resmi belge şeklinde cevap verilebilir.

Veraset İlamı Nasıl Belirlenir?

Türk Medeni Kanunu’nda yer verilen bir konu olan veraset ilamı mirasçılık işlemlerinin yapılabildiği bir belgeye kapsamaktadır. Mirasçılık belgesi olarak da adlandırılmakta olan bu ilan miras bırakanın ölümünden sonra çıkartılmaktadır. Bu aşamada mirası bırakan kişiye muris olarak adlandırılır. Vefat eden kişinin tehlikesi üzerinden işlem yapılabilmesinin koşulu ise veraset ilamı adı verilen bu resmi belgeye sahip olmaktır. Veraset ilamı yalnızca yasal mirasçı olarak belirlenmiş kişilerin sahip olması gereken bir belge olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra atanmış mirasçılar da bu belgeye sahip olması gereken kişilerin arasında bulunur. Dolayısıyla veraset nedir sorusuna mirasçıların kendilerini tanımladıkları belge olduğu şeklinde cevap vermek doğru olacaktır.

Bu aşamada pek çok kişi veraset ilamı nasıl alınır konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Veraset ilamını alabilmek için miras bırakan kişinin vefat etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra mirasçılık belgesi almaya hakkı olan kişilerin de talebi gerçekleştirilmiş olması gerekir. Belge verileceği takdirde tüm mirasların biliniyor olması da gerekli şartların arasında bulunmaktadır. Veraset belgesinin alınabilmesi adına yasal mirasçılardan talep gelmesi gerekir.

Veraset ilamı sayesinde veraset ve intikal vergisinin de ödenmesi gerçekleşir. Veraset ve intikal vergisi için beyanname verileceği takdirde de bu belgeye gerek duyulmaktadır. Tüm bu işlemler adına devlet dairelerine müracaat edildiği takdirde kişilerden mirasçılık belgesi talep edilmektedir.

Veraset ilamı alınacağı takdirde öncelikle talebini dile getirildiği bir dilekçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu dilekçenin yanı sıra bilhassa bırakan kişiye ait ölüm belgesinin de sunulması gerekmektedir. Veraset ilamına sahip olabilmek için ihtiyaç duyulan ve şart olarak görülen belgelerin sonuncusu ise nüfus kayıt örneğidir.

Yurtdışında yaşayanların ise ölüm belgesini noter onaylı yeminli tercüme bürolarından tercüme ettirilmesi gerekir. Valilik ya da kaymakamlık aracılığı ile yapılacak apostil onayı da gerekli belgelerin arasında bulunmaktadır.  Bu aşamada kişilerin karşısına çıkan bir terim olan tereke nedir sorusuna cevap olarak ise ölen kişinin mal varlığı hak ve borçlarının tümüne verilen ad yanıtını vermek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir