Velayet Davası Rehberi

Boşanmış veya boşanmış anne ve babanın çocuğunun yanında kimin kalacağını belirlemek için açtığı davaya velayet davası denir. Velayet sahibi ebeveynler, çocuklarının yetiştirilmesi, bakımı ve diğer birçok şeyle ilgilenmek zorundadır. Elbette velayet bir kişiye bırakılamaz. Bu, tarafların çocuğu ne sıklıkta göreceğini belirleyecektir. Ebeveynler aynı fikirde değilse velayet daha uzun sürebilir.

Velayet Davası Nedir?

Velayeti tesis etmek için önce Aile Mahkemesine başvurmanız gerekir. Aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine başvurulur. Dava sonucunda yetkililer, ebeveynlerin evine bir eğitimci veya sosyal hizmet uzmanı gönderecektir. Bu eğitimciler veya profesyoneller, ev ortamları ve ebeveyn-çocuk ilişkileri hakkında araştırma yapar ve raporlar. Bu raporun mahkemeler üzerinde büyük etkisi olacaktır. Velayet davasında ebeveyn, çocuğun neden kendi tarafında kalması gerektiğini açıklayan bir savunma hazırlamalıdır. Sizi temsil etmesi için bir avukatla çalışmanız mümkündür.

Velayet davasında en önemli unsur çocuktur. Bir çocuk belirli bir yaşa geldiğinde ve hangi tarafı seçeceğini seçebildiğinde, hakim çocuğa hangi ebeveyni ile birlikte olmayı tercih ettiğini sorar. Çocuğun yan seçimi bavulun yönünü değiştirebilir.

Çocuklar ve ebeveynler evli iken aynı evde yaşarlar. Ancak boşanma sonrası velayet işlemleri, çocuğun taraflarda ne kadar süreyle veya hangi ebeveynle birlikte kalacağını belirlemeye başlar. Ebeveyn yetkisi belirlendikten sonra, ebeveyn yetkisi değişikliği için başvurabilirsiniz. Ancak bu değişikliğin talep edilebilmesi için çocuğun durumunda bir menfaat ihlali olması gerekir. Türk hukukuna göre bu gibi durumlarda velayet değişikliği davası açılabilir.

  • Velayet verilen kişinin başka biriyle evlenmesi durumunda değişiklik davası açılabilir. Ancak çocuk bu yeni evliliğin mağduru olmazsa veya çocuğun menfaatleri zedelenmezse aynı anne ve babada kalabilirler.
  • Ebeveynlerden birinin vefatında,
  • Ebeveynin başka bir ülkeye taşınması durumunda velayet değişikliği davası açılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir