Vekaletname Nedir?

Vekaletname nedir sorusuna temsil belgesi olduğu şeklinde cevap vermek doğru olacaktır. Bu kapsamda  avukat vekalet ücreti 2022 yılında en çok araştırılan konuların arasında gelmektedir.

Vekaletname Nedir ve Kimlere Verilir?

Bir kişinin başka bir gerçek ya da tüzel kişiye kendi adına hareket etme yetkisi vermesi ve bu durumun noter tarafından hazırlanmış resmi bir belge ile sunması vekaletname nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Kendisine vekalet izni veren kişi adına yasal imza yetkisine sahip olan vekil, genel ya da sınırlı yetkiye sahiptir.

Vekalet nasıl verilir sorusuna verilmesi gereken ilk cevap vekalet veren şahsın 18 yaşından büyük olması ve akli dengesinin yerinde olması gerektiği şeklindedir. Vekalet veren kişi alan kişiye kendi yapacağı işleri yaptırma hakkında sahiptir. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse çekişmeli boşanma davaları verilebilir. Çekişmeli boşanma davalarında kişi avukatına kendine dair işleri yaptırabilmek adına noter huzurunda vekalet verme işlemi gerçekleştirebilir ve böylelikle sorumluluğu avukatına vermiş olur.

Vekaletname Nasıl Verilir?

Vekaletname düzenleme usulü yazılı şekilde olup gerektiğinde iptal edilebilen bir belge niteliği taşımaktadır. Noter tarafından verilmekte olan bu belgenin düzenlenmesi esnasında ödenmesi gereken bir vekalet ücreti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vekalet verirken şart olarak aranan çeşitli belgelerde bulunmaktadır. Vekaletname almak isteyen kişilerin kimlik fotokopileri ve TC kimlik numaraları ile başvurmaları gerekir. Ancak başvuru esnasında en önemli etken vekalet verecek olan kişinin rızasıdır. Noter huzurunda gerçekleştirilecek olan bu işlem, kişilerin tek başına gerçekleştirebilecekleri bir işlem değildir.

Vekalet vermek için gerekli belgelerin arasında şunlar bulunmaktadır;

  • 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve bu kişiye ait TC kimlik numarası,
  • Vekil olacak yani vekaleti olacak olan şahsın adı verildi soyadı ve TC kimlik numarasını içeren bilgileri,
  • Araç satışlarındaki vekalet için araca dair ruhsat belgesi,
  • Gayrimenkul işlemleri için gerekli tapu belgeleri,
  • Vatandaşlardan biri ya da her ikisi de yabancı ise orijinal pasaport ve pasaporta dair çeviri bunun yanı sıra vergi numarası vekalet verecek kişiye ait 2 adet fotoğraf.

Pasaport takip konularında da kullanılmakta olan vekaletname belirli bir noter vekalet ücreti ile alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir