Trafik Cezasına İtiraz

Trafik cezası itiraz ya da bu itirazın hangi hallerde mümkün olabileceği pek çok vatandaş tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Plakaya yazılan ceza olarak da adlandırılan trafik cezası çeşitli durumlarda itiraz edilebilen bir ceza olarak bilinmektedir.

Trafik Cezasına Nasıl ve Hangi Durumlarda İtiraz Edilir?

Trafik cezasına hangi durumlarda itiraz edilebileceği oldukça merak edilen bir konudur. Trafik cezasını itiraz etme durumunda öncelikle cezanın hangi şekilde yazıldığını bilmek gerekir. Plakaya ya da yüz yüze olmak üzere iki şekilde kesilmekte olan trafik cezası, trafik cezasına itiraz etme açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Trafik memurunun vatandaşlara yüz yüze kesmiş olduğu trafik cezasının itirazı o gün boyunca devam etmektedir. Plakaya yazılan trafik cezası cezanın tebliğ edildiği tarihten başlamaktadır.

Trafik cezasına itiraz edilebilecek durumlar kanun ve Yargıtay içtihatları göz önünde bulundurularak karar verilmiştir. bu durumlar şu şekilde özetlenebilir;

  • Radar uyarı levhasının olmamasına rağmen bir hız cezasının kesildiği durumlarda,
  • Kesilen trafik cezasına ilgili mevzuatta itiraz edilebileceğinin düzenlenmiş olduğu durumlarda,
  • Yalnızca ceza tespit tutanagının olduğu ancak herhangi bir fotoğraf ya da benzeri delilin olmadığı durumlarda,
  • Yeterli otopark alanı bulunmayan belediye bölgelerinde park yasağı uygulaması durumlarında; park için trafik cezası kesilmesi durumlarında kişiler trafik cezalarına itirazda bulunabilir.

Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılmalıdır?

Trafik cezalarına itiraz etmek istediğinizde öncelikle hangi sebep ile ceza geldiğini bilmeniz gerekmektedir. 47/1-b kırmızı ışık kurallarına uymama cezasının kodudur. Bu gibi durumlarda trafik cezasına itiraz yapılması mümkün değildir. 47/1-c trafik cezası ise trafik işaret levhaları, cihazları veya yer işaretleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymadığınız takdirde alabileceğiniz ceza olarak bilinmektedir. Bu aşamada pek çok kişi DETSİS terimi ile karşılaşmakta ve bu konuda kafa karışıklığı yaşamaktadır. DETSİS, Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemidir.

Trafik cezalarına itiraz edebilmek için mahkemeler üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra itiraz talebi için belli ölçüler ve aranan belgelerde bulunmaktadır. İtiraz ücretsiz olarak mahkemelere yapılabilir. Ancak mahkeme kusurlu olduğuna karar verdiği takdirde mahkeme masrafları tarafınızca karşılanmaktadır. 73/c olarak kutlanmakta olan trafik cezası sürücünün seyir halinde haberleşme cihazlarını elinde olacak şekilde kullanması sebebiyle aldığı cezadır. Bu gibi durumlarda trafik cezalarına itiraz etmek mantıklı olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir