Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Tahliye taahhütnamesi kiracının kiralanan konutun belirli bir tarihte boşaltacağına dair yazılı bir irade beyanıdır. Kiracıyı evden çıkarma amacıyla oluşturulmakta olan bu beyan, olası problemleri engellemesi sebebiyle önemlidir.

Tahliye Taahhütnamesi

Mülkü kiraya veren ve kiracı arasında sıklıkla karşılaşılan problemler arasında bulunan kiracı çıkarma problemine çözüm bulabilmesi adına oluşturulan kira tahliye taahhütnamesi Türk Borçlar Kanunu tarafından oluşturulmuş bir sözleşmedir. Tahliye taahhütnamesi ile kira ilişkisinden doğabilecek olası zararlar ve uyuşmazlıklar önlenir.

Kira sözleşmesinin belirli bir süreyi ifade ediyor olması, kira sözleşmesinin ifade edilen süreç sonunda sonlanması manasında taşımamaktadır. Türk Borçlar Kanunu kiracıyı koruyan bir yapıya sahip olması nedeniyle sürenin tamamlanmasıyla kira sözleşmesini sona erdirme hakkını kiracıya tanır. Kiracı bahsi geçen konutun kira bedelini ödediği sürece konumu kullanma hakkına sahip olmaktadır. Ancak tahliye taahhütnamesi bu aşamada bir istisna olarak bulunur. Tahliye taahhütnamesi nedir sorusuna kiracının belirli bir sürenin tamamlanması ile kiralananı boşaltacağı ifade ederse, kiraya verenin bu sürenin sonunda kiracıyı çıkarma hakkına sahip olacağı şeklinde cevap verilebilir.

Kiracıyı tahliye etmek adına oluşturulmakta olan bu sözleşmede pek çok farklı etken bulunur. Bunun yanı sıra tahliye taahhütnamesi kiracının tahliyesi adına en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Dolayısıyla kiracı nasıl çıkarılır sorusuna verilen ilk yanıtlardan bir tanesi tahliye taahhütnamesi olmaktadır.  Taahhütname kiracının belirlenen tarihte kullandığı taşınmazı boşaltacağını resmi olarak beyan etmektedir. Ancak bu beyan yasal çerçeveyi Yargıtay kararları ile sıkı şekil şartına bağlanmış olan bir beyandır.

Tahliye Taahhütnamesi Örneği

Tahliye taahhütnamesi örneği kiracı tahliyesi hususunda kullanılan yollardan biri olması sebebiyle sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir konudur. Tek başına bu taahhütnamenin kiracıyı çıkarma adına mümkün ve yeterli olmayacağını bilmek gerekir. Tahliye taahhütnamesi kiracının tahliyesini gerçekleştirmek için hukuki olanakları kullanmak adına hak tanır. Tahliye taahhütnamesi sayesinde konutu kiraya veren kişi dava açmak yolu ile kiracıyı tahliye edebilir. Fakat bu aşamada tahliye davasını açmak için belirli bir süre sınırı bulunmaktadır. Bunun haricinde konutu kiralayan kişi kiracı adına icraya başvurabilir. Tahliye taahhütnamesini dayanarak icra dairesine müracaat eden konut sahibi kiracının tahliye olmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir