Şirket Avukatı Nasıl Seçilmeli?

Türkiye yasalarına göre 2 veya daha fazla gerçek ya da tüzel kişinin bir araya gelerek emek ve mallarını ortak bir amaçta sözleşme ile birleştirmeleri ile ortaya çıkan ticari işletme şirketi nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Bu konu genellikle kurumsal firma nedir konusuyla bir olacak şekilde araştırılmaktadır.

Şirket Avukatı Nedir?

Şirket avukatı en genel tanımıyla 2 veya daha fazla kişi tarafından oluşturulmuş ticari işletmeler olan şirketlerde meydana gelen hukuki açığı kapatmak adına görev yapan kişiler olarak tanımlanabilir. Şirketlerde meydana gelen herhangi bir hukuki anlaşmazlık veya problemin ortadan kaldırılması ve gerekli olan hukuki danışmanlığın verilmesi ile gerçekleşmekte olan bu meslek; şirket avukatı ya da hukuk müşaviri olarak anılmaktadır.

Avukat ne yapar sorusuna verilebilecek pek çok farklı cevap bulunmaktadır. En genel tanımıyla bireylerin birbirleri veya devlet doğum ilişkilerinde ortaya çıkan herhangi bir anlaşmazlığı hukuki bilgiler yardımıyla çözen ve kişileri temsil eden meslek grubunu avukat adı verilmektedir. Ancak avukatların yalnızca bireylerin doğru anlaşılabilmesi ve savunulabilmesi adına hizmet verdiklerini düşünmek yanlış olacaktır. Şirketlerde hukuki danışmanlığa ihtiyaç duyan ticari işletmeler olarak bilinmektedir.

Dolayısıyla neredeyse tüm şirketlerde çalışmakta olan bir şirket avukatı bulunur. Avukat nasıl olunur sorusuna verilmesi gereken cevap ise üniversitelerin 4 yıllık hukuk eğitimlerini  başarılı şekilde tamamlamak ve ardından bir yıllık avukatlık stajı ile ruhsat alınması şeklindedir.

Şirket Avukatının Görevleri

Şirket avukatları şirketlerde çalışan ve şirketlerin hukuki danışmanlığını gerçekleştiren meslek grubu olarak bilinmektedir. Şirketlerin kuruluşundan itibaren tasfiyesine kadar tüm hukuki prosedürleri takip etmek ve yol göstermek şirket avukatlarının görev tanımları arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şirketin sermaye artırma ve azaltma işlemlerini gerçekleştirirler ve şirketin ihtiyaç duyduğu tüm hukuki bilgiyi verirler. Şirket avukatları tarafından gerçekleştirilen görevlerin arasında bulunan bir diğer etken ise şirket tarafından hazırlanmış olan sözleşmelerin incelenmesi, karşı tarafın hazırladığı sözleşmelerin kontrol edilmesi olarak bilinmektedir.

 Bunun yanı sıra şirket adına tüm icra takiplerini yürüten ve şirket ile ilgili tüm vergi uyuşmazlıklarına karşı gerekli hukuki işlemleri yapan kişilere de şirket avukatı denmektedir. Şirket adına dava açar ve şirkete karşı açılmış olan davaların takibini yapar böylelikle şirketin herhangi bir uyumsuzluk ya da problem yaşamasının önüne geçerler. Şirket ile işçi arasındaki iş hukuku kaynaklı ihtilaflarda işçi ve işverenin haklarını korumak ya da şirkete gönderilen ihtarname ve ihbarnameleri gerekli cevapları vermekte şirket avukatlarının görevleri arasında bulunmaktadır.

Şirket Avukatı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler

Şirketlerin faaliyetlerini sürdürdükleri esnada hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerine ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Dolayısıyla şirketle birlikte çalışacak avukat ve hukuk bürolarının seçiminde titiz davranmak ve mantıklı tercihler yapmak oldukça önemlidir. Şirketler genellikle iş hukuku ve ticaret konusunda hukuki danışmanlık hizmeti alır. Fakat bütün şirketlerin hukukun her alanında danışmanlık hizmetine ihtiyacı olacağını göz ardı etmemek gerekir. Bunun yanında şirketler hukukun her dalını ilgilendiren iş ve ihtilafların tarafı olabilir. Dolayısıyla hukukun her dalında hizmet verebilecek ve işlerin tek merkezi takip edilebilmesini sağlayacak avukatlardan oluşan hukuk bürolarını tercih etmek çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

Şirket avukatı seçerken dikkat edilmesi gereken etkenler arasında bulunan bir diğer etken ise avukatlık hizmetinin her zaman ulaşılabilir nitelikte olmasıdır. Bu konuda nasıl avukat olunur sorusuna cevap verebilmek adına üniversitelerin hukuk eğitimlerinin tamamlanması ve gerekli stajların gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. Ancak avukatların kendilerini çeşitli alanlarda geliştirebilecekleri göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla şirketlerin düzenli ve hatasız şekilde ilerleyebilmesi adına işinde başarılı bir avukat olmak gerektiğini de unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir