Siber Suç Nedir? Siber Suçlar Hakkında Her Şey

Siber suç, bilgisayar, telefon, ATM, POS makinesi gibi bilişim araçlarının kullanılması suretiyle işlenen suçlardır. Ancak bu tanım dardır ve bilgi sistemlerindeki yasadışı izinsiz girişler ve kalıntılar cezai fiillere yol açmaktadır.

Siber Suçların Cezası Nedir?

Siber suçlar ihbar yolu ile bu durumlar ihbar edilir ve bu doğrultuda cezalar belirlenir. Türk Ceza Kanununda bilişim suçlarına ilişkin cezalar suça göre şu şekilde belirlenmektedir:

  • Bilgi sistemlerine izinsiz giriş suçlarının cezası (Madde 243), bir yıldan fazla olmamak üzere çalışma ile hapis veya para cezasıdır. Yukarıdaki cezai suçları oluşturan suçların, dikkate alınabilecek sistemlere karşı işlenmesi halinde, verilen cezalar yarıya indirilebilir. Yapılan işlemlerin sistemde yer alan verileri yok etmesi veya değiştirmesi halinde 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilir.
  • Sistemlere müdahale etme, bozma, tahrip etme veya değiştirme suçları (Madde 2). 244) bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Failin verileri bozması, yok etmesi veya değiştirmesi ya da mevcut verileri başka bir yere iletmesi halinde cezalar 6 aydan 3 yıla kadar değişmektedir. Suçun bankalar veya kredi kuruluşları veya kamu kurum ve kuruluşları sisteminde işlenmesi halinde cezalar yarıya indirilir. Fail, yukarıdaki fiillerden herhangi birini işlerken kendisine veya başka bir üçüncü kişiye destek olursa, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabilir.
  • Banka veya kredi kartlarının izinsiz kullanılması (Md. 245) üç yıldan altı yıla kadar hapis ve 5.000 günden fazla olmayan para cezasıdır. Sahte banka veya kredi kartı imal etmek veya satmak gibi fiilleri işleyen suçlular 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 10.000 gün para cezasına çarptırılabilir. Fail, yukarıdaki fiillerden herhangi birini gerçekleştirirken kendisinden veya başka bir üçüncü kişiden faydalanırsa, 4 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar para cezası ile cezalandırılabilir.
  • Yasaklanmış cihaz veya programlarla ilgili suç işlerseniz (Madde 245/A), 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabilirsiniz.

Sosyal Medya Suçları Nelerdir?

Türk ceza hukukunda belirtilen eylemler, sosyal medya hesapları üzerinden de siber suç kapsamında gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal medya hesaplarını tehdit etmek veya hakaret etmek gibi eylemler siber suç olarak kabul edilir, ancak siber suç kapsamına girmez ve yalnızca davranış olarak nitelendirilir. Siber suç, bilgi sistemlerine sızma, engelleme, sabote etme, verileri yok etme veya kurcalama, bankacılık ve kredi kartlarını kötüye kullanma ve yasaklanmış cihaz ve programları kullanmayı içerir. Fake hesap nedir sorusu da bu durumda merak edilmekle birlikte kısaca başkası adına hesap açmak olarak tanımlanır. Siber suçlar şikayet imkanı sayesinde bu durumlar hukuki yollarla çözümlenir.

Savcılık Suç Duyurusu Ne Zaman Sonuca Ulaşır?

Siber suçlarla mücadele kapsamında bilişim suçları ihbar edenler ve savcılığa suç duyurusunda bulunanlar sonuçların süresini bir hayli önemser. Soruşturma aşaması, bir siber suç raporunun savcılığa sunulmasıyla başlar. Cumhuriyet savcısının prosedürlerine ve tazminat talebinin içeriğine göre gerekli araştırmalar ve teyitler yapılır; deliller toplanır. Farklı olaylar farklı süreçler gerektirir.

 Siber suç teknik bir sorundur ve uzmanlık gerektirir. Herkes siber suçların faili veya kurbanı olabilir. Siber suç mağduru veya failiyseniz bu alanda uzman olan hukuk bürolarından, avukatlardan destek almanız çok daha yerinde olur. Böylelikle bu durumlara sessiz kalınmamış, başkalarının aynı kişiler üzerinden bu tarz suçlar ile karşı karşıya kalması da önlenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir