Ölüm İzni Kaç Gün?

Ölüm izni hem özel sektör çalışanları hem de kamu çalışanları için yasal bir haktır. Ancak uygulamada, bazı işverenler ölüm izni konusuna gerekli özveri ve anlayışla yaklaşmamaktadır. Çalışanlar ölüm izni kaç gün konusunda merak duymaktadır.

Ölüm İzni Nedir, Kaç Gün Verilir?

Ölüm izni, Yargıtay kararları ve kanunlar başta olmak üzere ilgili birçok kanunda tartışılan haklardan biridir. Ölümle ilgili olarak, 657 sayılı Kamu Hizmeti Yasası, özel sektör çalışanları ve kamu çalışanları için farklı süreler belirlemektedir. Memur ölüm izni 7 gün, özel sektör çalışanları için ise 3 gündür. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları 10 gün izin hakkına sahiptir.

Ölüm izni, özel veya kamu sektöründe çalışan bir kişinin, bakmakla yükümlü olduğu bir kişinin ölümü nedeniyle kanunun öngördüğü ölçüde ücretli izin almasıdır. Yani izin kapsamında alınan saatler içerisinde kişi çalışmış gibi ücret almaya devam eder. Bu izni isteyen kişinin mesleki durumuna göre farklı kanunlar geçerli olabilir. Kişi kamu çalışanı ise 657 sayılı Kamu Hizmeti Kanununun 104. Maddesi geçerli olur. Kişi işçi ise 4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. Maddesi geçerli ve yardımcı olacaktır. Buna göre memurlar için izin süresi 7 gün, memurlar için izin süresi 3 gündür.

Özel sektör çalışanları ve memurlar için farklı sürelerde ölüm izni uygulanmaktadır. 1. Derece akraba vefatında alınabilen bir izin olan ölüm izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenen izinler çerçevesinde yer alır. Memurların eşi, çocukları, annesi, babası veya erkek kardeşinin ölümü halinde talebi üzerine yedi gün ücretli izin hakkı vardır.

Mazeret izni nedir sorusuna cevap olarak verilebilecek cenaze izninin söz konusu olduğu durumlar şu şekilde özetlenebilir,

  • Anne veya babanın vefatı,
  • Kayınpeder veya kayınvalidenin vefatı,
  • Kardeşin vefatı,
  • Eşinin veya çocuğunun vefatı.

Cenaze izni amca, teyze, hala gibi akrabaların ölümünü kapsamaz. Ölüm izni, bir memurun talebi üzerine mevcuttur ve ölüm anından itibaren geçerlidir, ancak ölüm izni verilmesi söz konusu olduğunda dikkate alınan üç farklı yasa ve yönetmelik vardır. Memurlar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre eş, çocuk, anne, baba ve kardeşlerinin ölümü halinde memurlar 7 gün ücretli izin hakkına sahiptir. İznin yalnızca belirlenen kişi öldüyse kullanılabileceğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla cenaze izni kaç gün sorusuna çalışanın görev yaptığı sektöre göre değiştiğini söylemek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir