Ölüm Aylığının Yeniden Bağlanması 

Yetim maaşının kesilmesi halinde tekrar bağlanması durumuna karar verilmesi talebi Dava açarak ölüm aylığının yeniden düzenlenmesine karar verilmesi mümkündür. Ölüm aylığı nasıl bağlanır, eşinin ölümünden sonra belirli şartların yerine getirilmesi halinde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından dul kadına ödenen bir aylık olduğu şeklinde cevaplanabilir.

Emekli maaşları, kişinin ölümünden önce SGK hükümlerine göre hesaplanır ve bağlanır. Bir erkek çocuk, 25 yaşına kadar her iki ebeveyninden de yetim maaşı alabilir. Ölen ebeveyn, vefatından önce en az 10 yıl çalışmışsa, evli olmaması ve devlet sigortası olmaması kaydıyla, kız çocuğu yetim aylığı almaya hak kazanır. 5510 sayılı Kanun’a bu sürenin 10 yıldan 5 yıla indirilmesi için bir hüküm eklenmiş ancak aşağıdaki şartlar korunmuştur: Bunlar öğrenci olmak ve çalışmamaktır. Gerekli koşulların sağlanmaması ve durumun bildirilmemesi durumunda SGK, kişinin maaşını iptal etmekle kalmayacak, daha önce ödenen maaşı da talep edecektir. 5 yıldan fazla veya 10 yıldan az çalışan vefat etmiş bir ebeveyn, yetim maaşının kesilmesi durumunda tekrar ödeme için SGK’ya başvurmalıdır.

Yetim Aylığı Anneye Devri Mümkün müdür?

Yetim aylığının çeşitli durumlarda kişiden kesilmesi durumunda kesilen maaşının anneye devredilmesi pek çok durumda mümkündür. Bazı durumlarda ödenek üzerinden kesinti olsa da yetim aylığı anneye devredilebilir.

Yetim Ölüm Aylığı Dilekçe Örnekleri

Yetim ölüm aylığı dilekçe örnekleri eş, ebeveyn veya çocukların vefatının ardından sağ kalan eş, çocuk veya anne babanın sosyal güvenlik kurumuna başvurarak ölüm aylığı talep etmesi için kullanılmakta olan dilekçelerdir.

Yetim Aylığının Tekrar Bağlanması İçin Dilekçe Örneği

Yetim aylığının çeşitli sebepler dolayısıyla kesilmesi durumunda gerekli şartlar karşılanırsa yetim aylığının tekrar bağlanması için dilekçe sosyal güvenlik kurumlarına verilerek ödenek tekrar alınabilir. Babadan yetim aylığı ne kadar sürede bağlanır sorusunun cevabı ise ölüm tarihini izleyen aybaşında bağlanacağı şeklinde cevaplanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir