Noter Satışı Yapılan Aracın İadesi

Noter satışı yapılan aracın iadesi ve bu iadenin nasıl gerçekleşeceği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Ayıplı 2 el araç iadesi esnasında kullanıcıların bazı hakları bulunmaktadır.

Ayıplı Araç Satışı

Ayıplı araç satışı satın alınan araçta bildirilen veya beklenilen niteliklerin eksikliğin olması durumunda kullanılmakta olan terimdir. Alıcı satın aldığı araçta beklediği nitelikleri eksik bulduğu durumda bunu bildirmekle yükümlüdür. böylelikle aracı satın almaması ya da daha az bir bedel karşılığında satın alması durumu meydana gelir ve bu durum kanuni olarak da ayıptan söz edilmektedir.

Ayıplı 2. El Araç İadesi Süresi

İkinci el ayıplı aracın iade süresi oldukça merak edilmektedir. Bu süre Ayıbın ortaya çıkması durumunda aracın satıldığı tarihten itibaren 2 senelik bir süreyi kapsar. Ancak satıcı ağır kusurlu sayılırsa satıldığı tarihten itibaren süre 10 yıla kadar uzayacaktır.

Ayıplı Araç İhtarname

Ayıplı araç ihtarnamesi, satın alınan aracın beklenilen niteliklere ve söylenmekte olan özelliklere sahip olmadığı durumlarda yapılması gereken iktidardır. Bu gibi durumlarda satış işlemi durdurulabilir ya da önceden belirlenmiş ücretten daha düşük bir bütçeyle satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu durumun gerçekleşebilmesi için satıcının ayıbının ihbar edilmesi gerekir.

2. El Ayıplı Araba İhtarname

ayıplı araba satışı yalnızca 0 arabalar için değil ikinci el arabalar için de geçerlidir. 2. el bir araba almayı düşünüyorsanız ve araba ile karşılaştığınızda arabanın önceden belirtilmiş olan niteliklere sahip olmadığını görüyorsanız bu durumda ikinci el ayıplı araba ihtarnamesi ile satıcıya ihbar edebilirsiniz. Bu aşamada ayıplı mal ihtarname örneği alıcılara yardımcı olmaktadır. Böylelikle herhangi bir mağduriyet yaşamaz ya da yaşadığınız mağduriyete karşılık daha uygun bir bütçeyle arabayı satın almış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir