Mükerrer Suçlar Nedir?

Mükerrer ne demek sorusuna daha önce işlenmiş bir suçtan ötürü verilen hükmün kesinleşmesinin ardından suçun yenilenmesi halinde gerçekleşen suç şeklinde cevap vermek mümkündür. Suçun tekerrür etmesi şeklinde de cevap verilebilir.

Mükerrer Suç Ne Demektir?

Mükerrer suç en temel anlamıyla tekrarlanan ve süreklilik kazanan suç olarak ifade edilmektedir. Mükerrer suçlar genel olarak aynı suçun tekrarlanması olarak tanımlanmaktadır. Önceden işlenmiş olan suçlardan kaynaklı kesinleşmiş bir cezanın ardından tekrar suç işlendiği takdirde Türk Ceza Kanunu kapsamındaki tekerrür hükümleri uygulanır. Bu aşamada aynı kişi tarafından tekrarlanan suça mükerrer suç suçu işleyen kişiye ise mükerrir adı verilmektedir.

Suçu işleyen kişi hakkında süreç mükerrirlere özel hukuk hükümleri kapsamında değerlendirilmektedir.  Mükerrer suçları başka bir şekilde ifade etmek gerekirse yasada belirtilen şekilde birden fazla kez aynı suçun işlenmesi durumunda özel kanun maddeleri kapsamında yargılanacakları şeklinde de aktarılabilir. Bunun yanı sıra tekerrür hükümlerinin uygulanması adına cezanın infaz edilmiş olması şartı da aranmamaktadır.

Bir suçun tekerrürü hükümleri kapsamında değerlendirilmesi için öngörülmekte olan belirli bir süre bulunmaktadır. Bu aşamada pek çok kişi tekerrür ne demek konusunda kafa karışıklığı yaşar. Tekerrür herhangi bir cezaya mahkum edilen kişinin yeniden suç işlemesini ifade etmek amacıyla kullanılan terimdir. Bu suçlar TCK 58 suçlu tekerrür ve özel tehlikeli suçlular kapsamında incelenmektedir. Öngörülmüş olan tekerrür hükümlerinin uygulanabilmesi için işlenmiş olan suçtan kaynaklı olarak 5 yıldan uzun bir süreyle hapis cezası alınmış olması gerekir. Bunun yanı sıra cezanın infaz edildiği tarihle birlikte 5 yıl ya da daha az süreli hapis veya adli para cezasına mahkum edilmesi durumunda da cezanın infaz edildiği tarihten itibaren 3 yıl geçmesinin ardından işlenen suç dolayısıyla tekerrür hükümleri uygulanabilir.

Mükerrirlere özgü infaz rejimi suçlu tekerrür hükümleri uygulanan mahkumlar için geçerli olmaktadır. Bu durumda mahkumlar mükerrirlere özgü infaz rejimi çerçevesinde infaz olurlar. Hangi suçların tekerrür hükümlerine uygun olduğu TCK 58 ile kararlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra yasal mevzuat dahilinde bakıldığı takdirde tekerrür hükümlerinin uygulanmasını gerektiren suç türlerinin kesin olarak sıralanmasını da görülmektedir. Kapsamda belirli istisnalar haricinde tüm suçlarda tekerrür hükümlerinin uygulanabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir