Mobbing Nedir, Mobbinge Maruz Kalmak

Mobbinge maruz kalmak psikolojik şiddet ile baskı gerçekleştirmek ve böylelikle bezdirmeye çalışmak olarak özetlenebilir. Özellikle iş hayatında sıklıkla karşılaşılan bir problem haline gelen mobbing örnekleri, sistemli olarak yapılan bir işçi yıldırma uygulamasıdır.

Mobbing Nedir?

Mobbing iş yerinde maruz kalınan psikolojik şiddet ve böylelikle kişinin işten yıldırılması olarak özetlenebilir. Türk Borçlar kanunu 417. Maddesine göre işveren işçisinin korumak ve saygı göstermek bunun yanı sıra iş yerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamakla görevlidir. Görevini yerine getirecek gerekli önlemleri almayan işverenler mobbing sebebiyle çeşitli sorumluluklar ile karşı karşıya kalacaktır.

Mobbing oluşturan hallere dair yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak mobbing davası esnasında bu kavramı sınırları yüksek mahkeme kararı ile çizilir. Mobbing farklı davranışlar ile gerçekleşebilir. Yüksek mahkeme kararınca mobbing kapsamında değerlendirilen 6 davranış bulunur.

Diğer Çalışanlardan Soyutlama

Mobbing genellikle çeşitli aracı fiiller yardımıyla işçilerin iş yerinden soyutlandırılmasını sağlar. İşçinin istifa etmesi mobbing uygulamasının asıl amacıdır. Bu aşamada işçinin diğer çalışanlardan soyutlanması mobbing davranışlarının arasında bulunur. Örneğin çeşitli çalışanları ikramiye verildiği halde belirli bir işçiye ikramiye verilmiyor olması ya da diğer işçilerden daha fazla mesai verilmesi gibi durumlar, diğer çalışanlardan soyutlama hareketini gösterir.

Ağır Hakaretlerde Bulunma

Ağır hakaretlerde bulunması mobbing hallerinden ilki olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Gerekli şartların oluştuğu durumlarda hakarette bulunan kişiler cezai sorumluluklar ile karşılaşır. İşçinin fiziksel ve psikolojik olarak sağlığının kötü etkilenmesine sebep olan mobbing, baskı altına alma amacıyla gerçekleştirilir. Ağır hakaretlerde bulunma davranışının mobbing olarak kabul edilmesi için ise bu durumu yaşayan işçinin üzüntüden hastalık haline düşmesi aranmamaktadır. Mağdurun yalnızca rahatsız olması yeterlidir.

Uygun Görev Verilmeyerek İşçinin Pasifize Edilmesi

İşçiler çalışma hayatları esnasında kendi görev tanımlarına göre iş verilerek istihdam edilmesi gereken kişilerdir. Bu aşamada işçilerin kapasitesi ve tecrübeleri dikkate alınarak iş verilmesi gerekir. Böylelikle huzurlu bir iş ortamı oluşacak ve hem işçi hem de işveren açısından verimi artacaktır. Ancak uygun göre verilmeyerek işçinin verimini düşürülmesi ve pasifize edilmesi, işveren tarafından gerçekleşen mobbing davranışlarından biridir. Bu davranış ile işveren işçilere yapabileceğinden daha fazla iş vererek bezdirmek amacını güder.

İşçinin Mesleki Bilgisini Hedef Alarak, Beceriksizlikle İtham Etmek

Beceriksizlikle itham ne demek sorusuna kişilerin meslek bilgileri hedef alınarak iş esnasında yeterince verimleri olamadığını dair söylemler ile verimlerini düşürmek cevabını vermek doğru olacak. Bir mobbing davranışı olan bu durum genellikle banka ya da özel kuruluşlar da yıllık olarak çalışan kişiler adına değerlendirmeye alınır.

Görev Unvanına Göre Alt Görevlerde Çalıştırılmak

Günümüzde pek çok iş yeri yükselme sistemi adına çeşitli yazılı sınavlarda sözlü mülakatlar yapmaktadır. Kızının sınavlarda yüksek başarı göstermiş çalışanlar işveren tarafından bezdirilerek, sözlü mülakatlarda düşük puanlar alır. Böylelikle yükselmeleri engellenir. Yoğun ve verimli çalışmalara rağmen herhangi bir başarı elde edememek edilmemesinden dolayı psikolojik olarak çöküntüye uğramak iş akdini feshetmek adına yeterli olmaktadır.

Kısa Sürede Çok Kez Görevlendirilme Yapılması

Çalışanların farklı şehirlerde görevlendirilmesi işverenin takdir alanında bulunan durumlardan biridir. Fakat işçilerin kısa süre içerisinde pek çok farklı şehirde görevlendirilmesi takdir yetkisinin kötüye kullanıldığı anlamına gelir. Yerleşik Yargıtay içtihatlarında da kısa süre içerisinde pek çok farklı görev yeri değişimi mobbing olarak nitelendirilen bir davranıştır.

İş yerinde bu davranışlardan herhangi biriyle karşılaşmak Mobbinge maruz kalmak ne demek sorusuna cevap olarak verilebilir. Herhangi bir davranışı ile Mobbinge uğradığını zaman iş hukuku avukatlarına başvurmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir