Miras Sorgulama

Miras sorgulama bir vefat gerçekleşmesi durumunda yasal mirasçılar yakınlar veya kendilerine miras bırakıldığını düşünen kişiler tarafından merak edilen bir konu haline gelir. E-devlete giriş yaparak miras sorgulama yapılabilir.

Miras Sorgulama Yöntemleri

Miras sorgulama veraset ilamı yani mirasçılık belgesi sorgulayarak yapılmaktadır. Veraset ilamına dair bir talepte bulunulduğunda Sulh Hukuk Mahkemeleri gerekli araştırmaları ve davaları yürütür. Talepler doğrultusunda verilmekte olan veraset ilamı kişilerin üzerinde herhangi bir miras olup olmadığını görebilmek adına faydalı olmaktadır. Miras sorgulama neticesinde mirasçı olduğunu öğrenen kişiler noterden veraset ilamı alabilir. Mahkeme en azından daha hızlı şekilde sonuçlanan bu yöntem oldukça sık şekilde kullanılmaktadır.

Noterliklerin miras sorgulama işlemi yapılarak veraset ilamı çıkarmak mümkündür. Değerli evrak niteliğinde olan veraset ilamları için mirasçılardan belirli bir miktar harç talep edildiği bilinmektedir. Harç miktarı ise her sene değişiklik gösterir.

Miras sorgulamanın günümüzde e-devlet mahkeme sorgulama ile de uygun mahkemelerin bulunması ile yapılabilir. Miras sorgulama işleminin yapılmasının ardından talep edilen veraset ilamının diğer adı mirasçılık belgesi olarak bilinmektedir. Bu ilam kişinin mirasçı olduğunu gösteren resmi bir belge niteliğindedir. Veraset ilamı yetkili ve görevli Sulh Hukuk Mahkemesinden ya da noterliklerden alınabilir.

E-devlet dava sorgulama ile miras sorgulama yapan kişilerin mirasçı olduklarını öğrendikleri takdirde Sulh Hukuk Mahkemesine veya herhangi bir noterliğe başvurmaları gerekir. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülecek olan veraset ilamı alma hususu çekişmesiz yargı işine girer. Mahkeme tarafından dava açılma talebi kabul edilir veya reddedilir. Miras üzerinde herhangi bir çekişme bulunmaması takdirde veraset ilamı e-devlet üzerinden miras hakkı sorgulama yapılarak alınabilir. Bu aşamada e-devlet sahip olmak oldukça önemlidir.

Mirasçı olduğunu öğrenen taraf 3 ay içerisinde reddi miras talebinde bulunması mirası kabul etmiş sayılır. Mirasın kabulünden itibaren terekenin tüm borçlarına da kişisel mal varlığı ile sorumlu olacağı bilinmelidir. Eğer veraseti ile bunda herhangi bir1 hata olduğu düşünülüyorsa yapılan tespitlere karşı itirazda bulunmak mümkündür. Bu gibi durumlar için e-devlet üzerinden dava sorgulama yapılabilir ve kişiler üzerinizde olan dava ve miraslar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir