Malulen Emeklilik Şartları

Erken emeklilik şartları çalışanın herhangi bir maliyet yaşaması durumunda meydana gelen bir durumdur. Malulen emeklilik için çalışanın bir hastalık ve veya kazaya bağlı olarak vücut bütünlüğünü kaybetmesi durumu gerekir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik için kişinin hastalık ya da vücut bütünlüğünü kaybedecek bir durum yaşaması gerekmektedir. Malulen emeklilik ile emekli olabilmek için sigortalı işçiler tarafından malulen emeklilik şartları karşılanması gerekir.

Malulen emeklilik şartları arasında işçinin 10 yıldır sigortalı olarak çalışıyor olması ve asgari 1800 günlük prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Malulen emeklilik şartları konusunda hizmet süresi oldukça önemlidir. Bu süreçte önemli olan bir diğer etken ise, çalışanın yaşadığı güç kaybı oranıdır. En az %60 oranında güç kaybı yaşayan çalışan malulen emeklilik şartlarının diğerlerinde karşıladığı takdirde bu emeklilikten yararlanabilir.

Malulen emeklilik için güç kaybının belgelenmesi zorunludur. Bunun yanı sıra bu raporun meslek hastalıkları hastanesinden alınması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işçi meslek hastalıkları hastanesine sevk edilir ve işçi buradan gerekli olan raporu alır. Malulen emeklilik şartları arasında bulunan bir diğer etken ise işçinin işe başladıktan sonra iş gücü kaybı yaşamış olmasıdır.

%80 ve üzerinde engeli bulunan kişiler 15 yıl çalışma ve 3600 gün prim ödemesi şartını yerine getirdiklerinde emekli olabilir. Ancak bu aşamada engelli emeklilik şartları karşılanması gereken oldukça önemli şartlar olarak bilinmektedir.

Malulen emeklilik şartları arasında yer alan 1800 gün prim ödeme koşulu kişinin bir başkasının bakımına muhtaç olması ve %60’tan daha fazla maluliyete sahip olması durumunda aranmamaktadır. Bu gibi durumlarda kişi 1800 gün prim ödemesine bakılmaksızın mahallenin emekli olabilir ve malullük aylığı alabilir.

Malulen Emeklilik Şartları Tablosu

Vücudunun belirli bölgelerinde genel hassasiyet alanları oluşan ve kaslarında ya da kemiklerinde ağrı ile genel yorgunluk hisseden kişilerin yaşadıkları bir hastalık olan fibromiyalji malulen emekliliğe neden olabilir. Bu aşamada fibromiyalji olanların yorumları okumak insanlara yardımcı olmaktadır.

Malulen emeklilik şartları arasında işçinin uğradığı iş gücü kaybının resmi olarak raporlanması bulunmaktadır. Bu işgücü kaybının ise iş kazasından sonra yaşandığı kanıtlamalıdır. Dolayısıyla sağlık kurulu raporları ile resmi değiştirilmeyen iş kaybı emekliliğe neden olmayacaktır. Malulen emeklilik tablosu içerisinde bulunan şartlar yerine getirildiğinde kişiler Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğüne başvurarak gerekli işlemleri başlatmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir