Kovuşturma Nedir?

Kovuşturma nedir sorusuna ceza yargılamasında kullanılan bir terim olduğu yönünde cevap verilebilir. Soruşturma aşamasını takip eden sürecin aşamalarını tanımlamak için kullanılır. Genellikle soruşturma nedir konusu ile birlikte araştırılmaktadır.

Kovuşturma Ne Anlama Gelir?

Ceza muhakemesi adı verilen kovuşturma aşaması, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ikinci fıkrasında tanımlanmakta ve bu nedenle iddianamenin kabulü ile başlayan ve hükmün kesinleşmesine kadar devam eden aşamaları ifade etmektedir. Bu aşamada soruşturma aşamasından farklı olarak dava açılır ve mahkemece takip edilir. Kovuşturma ne demek sorusuna şüpheli hakkında yapılan soruşturmanın sonucu olarak düzenlenmiş iddianamenin mahkemece kabul edilmesi ile başlayan süreç olduğu şeklinde yanıt verilebilir.

Kovuşturma aşaması bir ceza muhakemesi olduğundan özel hukuk davalarında gerçekleşmez. Sadece ceza davalarında bulunur ve mahkeme gözetimindeki aşamayı tanımlamak için kullanılır. Dolayısıyla kovuşturma aşamasına bakan mahkemeler, sadece ceza davalarına bakan ceza mahkemeleridir. Bu aşamada pek çok kişi kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ne demek konusunda merak duymaktadır. Kamu davasının açılmasına şüphe oluşturacak bir delil elde edilmediğinde bu terim kullanılmaktadır.

Savcılığın iddianamesine göre kovuşturmaya yetkili mahkemeler genel ve özel mahkemeler sayılır. Asliye hukuk mahkemeleri, Asliye Ceza Mahkemeleri ve Ağır Ceza Mahkemeleridir. Özel Mahkemeler, Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri, İcra Ceza Mahkemeleri, Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri olarak sayılabilir.

İddianame nedir sorusuna savcılık tarafından düzenlenmiş, mahkeme sunulmuş ve mahkemede okunan yazı cevabını vermek doğru olacaktır. İddianamenin yayınlanması, kovuşturmaya yetkili makamların mevcut iddialarına açıklık getirecektir. Ancak soruşturma aşaması iddianame ile değil, bu iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesiyle sona ermektedir. Kovuşturma aşamasının başlangıcı olarak kabul edilen kovuşturmanın kabulü sonucunda şikayette bulunulur ve duruşma hazırlıklarına başlanır. Soruşturma aşamasında şüpheli olan bir kişi, suçlamalar kabul edildiğinde sanık olarak anılacaktır. Bu aşamada kişiler kovuşturmaya yer olmadığına kararı ile karşılaşabilir. Kovuşturmaya yer olmadığına ne demek sorusuna da, yeterli delil bulunmaması durumunda araştırılmayacağını anlatmak için kullanılan terim cevabı verilebilir. İddianame aşamasının ön inceleme aşamasında hakim, tamamlanması gereken iş ve işler hakkında duruşmadan önce karar verir ve rapor verir.

Hakim, duruşma için bir tarih belirleyerek taraflara ve duruşmaya katılması gereken diğer kişilere bildirimde bulunur. İddianame ile birlikte gönderilen bu mektuba mahkeme celbi de denilmektedir. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 176. Bundan sonra, çağrının tebliğ tarihi ile duruşma tarihi arasında en az bir hafta olmalıdır. Sanık tutuklu ise, sanık cezaevine yazılan bir yazı ile yargılanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir