Kira Sözleşmesi Nedir? Sözleşmede Neler Yer Alır?

Kira sözleşmesi bir konut kiralamayı düşünen pek çok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Türk Borçlar Kanunu’na göre düzenlenen kira kontratı örneği kiraya veren ile kiralayan kişinin birbirlerine karşı haklarını ve sorumluluklarını göstermektedir.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Günlük hayatta oldukça sık şekilde karşılaşılan kira sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu’na göre düzenlenmiş olan bir sözleşmedir. En genel tanımıyla kiraya verenin komutunun kullanılması ve kiracının da buna karşılık olarak kararlaştırılan kira bedelinin ödenmesini resmi hale getirir.

Kira sözleşmesinin içinde çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Tarafların anlaşması, bir şeyin kullanılmasının devri ve kira bedeli kira sözleşmesinin unsurları arasında bulunmaktadır.

Kira sözleşmesi sayesinde genel koşullar belirlenir ve böylelikle her iki tarafın da hak ve sorumluluklara anlaşılmış olur. Kiracının, kiraladığı taşınmazı dikkatli şekilde kullanması gibi çeşitli etkenleri içeren kira sözleşmesinin, konutun kiralanmasından önce yapılması gerekmektedir.

Kira Sözleşmesinde Neler Yer Alır?

Yeni bir konut kiralayacak ve kira sözleşmesi yapacak olan pek çok kişi tefe tüfe terimi ile karşılaşmaktadır. Kira sözleşmelerinde oldukça sık şekilde karşılaşılan tefe tüfe terimi maliyet ve talepleri anlatmaktadır. Tefe kelimesi fiyat artışının yanında bulunan maliyeti tüfe kelimesi ise fiyat artışının talep tarafını ifade eder.

Kira sözleşmesinde genel koşullar yer almaktadır. Bu koşullar kiracı ve kiraya veren kişi arasındaki hak ve sorumlulukların resmi şekilde bilinmesini sağlar. Kira kontratı örneği olarak da adlandırılan kira sözleşmesi ev ya da iş yeri gibi bir mülkün kiralanacağı esnada yapılması gereken bir sözleşmedir. Kiracı ve mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşma, her iki tarafın da yasal olarak güvence altına alınmış olmasını sağlar. Tefe tüfe 2022 yılı da dahil olmak üzere her yıl değişkenlik göstermektedir.

Kira sözleşmesi örneği içerisinde mülk sahibi ve kiracının T.C. kimlik numaraları, ad ve soyadları gibi kişisel bilgileri yer alır. Bunun yanı sıra kiralanan mülkün bulunduğu adres hangi kat ve dairede bulunduğu da kira sözleşmesinde açık bir şekilde bulunmalıdır. Kira kontrat ya da kira sözleşmesi olarak anılmakta olan bu belge hem kiracı hem de mülkü kiraya veren kişi tarafından incelenmeli ve imzalanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir