Kamu Tüzel Kişiliği Nedir?

Tüzel kişi ne demek hukuk ile ilgili terimler arasında en sık sorulan sorulardan biridir. Birçok kişinin ya da malın topluluğundan doğan ve kişi olarak sayılan oluşum tüzel ne demek sorusuna cevap olarak verilebilir.

Kamu Tüzel Kişiliği ve Özellikleri

Anayasaya bakıldığında hukuki varlıkların dört ana başlıkta toplandığı görülmektedir. Gerçek kişi, devlet tüzel kişiliği, kamu tüzel kişiliği ve özel hukuk kişisi olarak sıralanan bu dört başlık, hukuki varlıkları anlatmak için kullanılır. Bu aşamada pek çok kişi hukuk ne demek sorusunu sormaktadır. Hukuk kelimesinin anlamına bakıldığında hak kelimesinin çoğulu yani “haklar” anlamına kullanıldığı görülür. Hukuk, devletin etkili organları tarafından yürütülür. Hukuk sayesinde toplumsal ilişkilerde sağlık ve refah sağlanır. Hukuk sayesinde uyulması gereken zorunlu kurallar bir sistem oluşturur ve böylelikle toplulukların birlikte yaşayabilmesi mümkün hale gelir.

Kamu tüzel kişiliğinin en önemli özelliklerinin arasında devlet tarafından ve halkın yararına olacak şekilde kurulmuş olması bulunur. Bu özelliği ile kamu tüzel kişiliğinin diğer kurum ve kuruluşlardan ayrıldığı söylenebilir.

Kamu tüzel kişiliği nedir sorusuna yalnızca kamunun yararına olan ancak tüm ayrıcalıklardan faydalanabilen bir kurum olduğu şeklinde yanıt verilebilir. Kamu tüzel kişiliklerinin çeşitli özellikleri bulunmaktadır:

  • Ekonomik çıkarların yararına değil, kamunun yararına kurulmuştur.
  • Muhtarlık ve belediyeler kamu tüzel kişiliğine örnek olarak verilebilir.
  • Kamu tüzel kişiliklerinin kurulmasının amacı diğer şirketler ya da tesislerin kurulmasının amacı gibi kar elde etmek değildir. Kamu tüzel kişilikleri kamunu menfaatini gözetmek ve yarar sağlamak amacı ile kurulmuştur.

RTÜK, TRT, TÜBA ya da devlet üniversiteleri de kamu tüzel kişiliğine örnek olarak verilebilir. Haiz ne demek sorusuna ise, bir şeye sahip olan yani elinde bulunduran şeklinde cevap vermek mümkündür. Haiz kelimesi, mülkiyet sahibi kişiler için kullanılan bir terimdir.

Devlet tarafından, kanunla ya da kanunun verdiği yetkiyi kullanarak idare tarafından kurulmuş olan hukuki varlıklar kamu tüzel kişiliği olarak adlandırılır. Bu varlıklar kamuya yarar sağlamak için çalışır ve kamu gücünün ayrıcalıklarına sahip olur. Bu aşamada dikkat çeken bir diğer terim ise bizatihi olmaktadır. Sıklıkla kullanılan bir kelime olan bizatihi ne demek sorusuna ise, bizzat kendisi şeklinde kullanıldığı cevabı verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir