İşyerinde Mobbinge Uğrayan Ne Yapmalı?

İş yerinde mobbing nedir sorusu günümüzde en sık araştırılan konuların arasında gelmektedir. İş yerinde, işi bırakması adına yoğun bir baskıya maruz kalanların izlemesi gereken yollar bulunmaktadır.

Mobbing Nedir?

Mobbing kelimesi özellikle işçiler tarafından oldukça yaygın şekilde kullanılan ve duyulan bir terim haline gelmiştir. İş yerlerinde oldukça sık şekilde karşılaşılan bir durum olmanın yanı sıra, tepki gösterilen durumlarında arasında bulunur.

Mobbing ile birlikte çalışma ortamında bir gerginlik oluşur, bu durum ise çalışmanın çok daha verimsiz bir hal almasına neden olur. Dolayısıyla mobbing terimi için çalışma ortamının huzurunu bozan ve çalışanları olumsuz yönde etkileyen bir terim olduğu yönünde cevap vermek yanlış olmayacaktır. Bir iş yerinde çalışanların veya işverenin başka kişi veya kişileri rahatsız edici derecede aşağılaması, rencide etmesi, söz veya davranışlarla taciz etmesini kapsayan yani başka birine karşı psikolojik şiddet uygulanan bu süreç, işyerinde mobbing olarak adlandırılmaktadır.

Mobbing kelimesinin TDK karşılığına bakıldığında bezdiri, işçilerin işverenleri tarafından iş hakkında zorbalığa uğramaları şeklinde görülmektedir. Psikolojik şiddet olarak da adlandırılan mobbing belirli birini ya da bir grubu hedef alarak gerçekleşir. Düzenli bir biçimde işlerini aşağılama, yıldırma, dışlama, çalışma ortamlarına her geçen gün daha verimsiz hale getirme durumu mobbing olarak adlandırılır. İş yerinde meydana bu gibi problemlerin mobbing olarak sayılabilmesi için gerekli unsurların karşılanması önemlidir. Bu unsurlar;

 • İşveren ya da bir başka işçi tarafından gerçekleşmekte olan yıldırmanın veya zorbalığın işten uzaklaştırma amacıyla yapılması gerekmektedir.
 • Mobbing yalnızca iş yeri konumları içerisinde gerçekleşebilir, iş yeri haricinde herhangi bir yerde gerçekleşecek olan psikolojik zorbalık mobbing sayılmayacaktır.
 • Mobbing işverenler tarafından çalışanlarına uygulanabileceği gibi çalışanlar tarafından işverene de uygulanabilir. Bunun yanı sıra iş yerinde aynı konumda çalışan kişilerin de birbirlerine mobbing eylemini uygulayabildiği görülmektedir.
 • Mobbing eylemi gizli veya açık şekilde gerçekleşebilir.
 • Gerçekleşen eylemleri mobbing sayılması için planlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.
 • Bunun yanı sıra mobbing düzenli aralıklarla tekrarlanmalı, bilerek ve isteyerek yapılmalıdır.
 • Mobbinge maruz kalan kişinin sağlığında ya da psikolojisinde zarar meydana gelmesi gerekir.

Dolayısıyla çalışanların iş yerinde yaşadığı tüm olumsuz durumların mobbing olarak algılanması veya adlandırılması yanlış olacaktır. Öyle ki iş yerinde yaşanan problemler mobil sayılması için gerekli olan çeşitli koşulları barındırsa da, mobbing olarak tanımlanması için yeterli olmayabilir.

İş yerinde meydana gelen olumsuz durum tek seferlik olacak şekilde gerçekleşmişse ya da birden çok kez iş yerindeki strese bağlı olarak gerçekleşmişse bu durum mobbing sayılmamaktadır. Bunun yanı sıra iş yerlerinde yaşanmakta olan çeşitli olumsuz davranışlar mobbing harici olumsuz davranışlarla da karşılaşılabilmektedir. Fakat tüm bu durumların mobbing içerisine girdiğini düşünmek yanlış olacaktır.Mobbing konusunda baskın karakter ne demek merak edilmektedir. Kişinin çevresine karşı liderlik vasfı taşıması ve egemen bir tavır sergilemesi baskın bir karaktere sahip olduğu anlamına gelebilir. Ancak baskın karakterlerin sizlere olan davranışları ile mobbing eyleminin birbirine karıştırılmaması gerekir.

Mobbinge Maruz Kalan Kişiler Nasıl Bir Yol İzlemeli?

İş yerinde mobbinge maruz kalan kişiler nasıl bir yol izlemeli oldukça sıkı şekilde araştırılan bir konu haline gelmiştir. Mobbinge maruz kaldığını düşünen kişilerin öncelikle bu eylemin varlığını kanıtlaması gerekir. Yanıtlanma durumu ise yaşanan olayın özelliği ve şartlarına göre değişkenlik gösterir. Eğer kişi kendisine mobbing uygulandığını fark ediliyorsa izlemesi gereken yollar;

 • İşverenler tarafından gönderilen e-mailler, kısa mesajlar veya yazılı telefon konuşmaları mobbing ispatında kullanılabilir. Bunun yanı sıra mesai saatlerinin haricinde olan ve geç saatlerde kurulan İletişimlerin psikolojik olarak nitelendirildiği de bilinmektedir.
 • Mobbing eylemi sonucunda kişinin psikolojik olarak rahatsızlık yaşaması gerekir. Kişi yaşadığı psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle kullandığı ilaçları, delil olarak gösterebilir.
 • Kişiler mobbinge uğradıklarını fark etmeleriyle birlikte delil oluşturmak için kendilerine yapılan davranışları yazılı hale getirilmelidir. Yaşadığı olaylara şahit olan iş arkadaşlarının da yazılara katkısı olabilir.
 • Sosyal medya platformları üzerine kişinin aleyhine yapılmış yorumlarda mobbing kapsamına girdiği için kanıt sayılabilir.  
 • Kişinin kendisini rencide etmek amacıyla iş yerinde yapılan zorlukları veya küçük düşürücü nitelikteki davranışları kaydetmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir