İsim veya Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

Soyadı kanunu ile kullanılmakta olan soyadları, çeşitli şartlar sağlandığı taktirde değiştirilebilir. Soyadlar üzerinde değişiklik yapılabilmesi için ancak kişinin haklı sebeplerinin olması gerekmektedir.

Soyadı Değişikliği

İsim ya da soyadı değişikliği kişilerin haklı sebeplere sahip olmaları takdirde mahkeme aracılığı ile ilgili değiştirdiklerini ifade eder. Haklı sebebi olan herkese tanınmış bir hak olan soyadı değişikliği kişinin seçmediği soyadını gerekli şartların bulunması takdirde dava yoluyla değiştirebileceğini göstermektedir.

SGK soyadı değişikliğine başvuran kişiler genellikle kadın vatandaşları olmaktadır. Evlenince veya boşanınca soyadları değişen kadınların bu değişimleri SGK’ya bildirmeleri gerekir. SGK e-devlet giriş yaparak da soyadı değişikliğini bildirmek mümkün hale gelmiştir. Ancak yapılacak bildirimlerde gerekli olan çeşitli evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar;

  • Evlilik halinde nüfus kayıt örneği ve evlilik cüzdanına ait fotokopi bunun yanı sıra soyadı değiştirme talebini içeren dilekçe,
  • Boşanma halinde ise yine nüfus kayıt örneği ve boşanma ile ama bunun yanı sıra soyadını değiştirme talebini içeren dilekçe şeklindedir.

Herhangi bir neden dolayısıyla meydana gelen soyadı değişikliği durumunda kimlik değiştirme zorunludur.

E-Devlet Üzerinden İsim Değiştirme Yapılabilir mi?

E-devlet isim değiştirme günümüzde en sık araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Adından ya da soyadından memnun olmayan kişilere bir hak olarak tanınmış olan değiştirme işlemi, günümüzde e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak vatandaşların adlarını ya da soyadlarını değiştirmek için gerekli görülen şartları karşılamaları gerekmektedir.

İl/ilçe İdare Kurulu Kararı ile ad veya soyadının düzeltilmesine ilişkin başvuruları e-devletten yapılabilecek olan vatandaşların öncelikle mahkemeden bir karar almaları gerekmektedir. Bu karar genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç olduğuna inanılan isimlere sahip olan kişilere verilmektedir. Mahkeme tarafından verilmiş bu karara sahip olan kişiler şart aranmaksızın il veya ilçe idare kurulu tarafından ad ya da soyad değişikliği yapılabilecek olan kişiler olarak bilinmektedir.

Soyisim nasıl yazılır ya da nasıl değiştirir sorusu günümüzde oldukça sık bir şekilde sorulan bir soru haline gelmiştir. İsim ya da Soyisim değişikliği yapmak isteyen kişilerin gerekli mahkemelere başvurarak bu konuda şartları karşılamaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir