İnfaz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yatar hesaplama yani infaz hesaplama, hukuki olarak müddetname hesaplama olarak anılmaktadır. Halk arasında yatar ya da infaz hesaplama olarak anılan bu terim, hapis cezasına çarptırılan kişinin cezaevinde ne kadar kalması gerektiğini anlatmaktadır.

İnfaz Sorgulama Adımları

Genellikle yatar hesabı olarak bilinen terimin yasal karşılığı, müddetname ya da infaz hesaplama olmaktadır. Yatar hesabı, sanığa ilk derece ceza mahkemesi veya ağır ceza mahkemesi tarafından verilen nihai hapis cezasının ne kadarının cezaevinde kalması gerektiğinin hesaplanmasıdır. Hükümlüye verilen cezanın bir kısmı yatarken, şartların oluşması halinde cezanın bir kısmı ertelenerek infaz edilebilir. Hükümlülerin belirli koşullar altında serbest bırakılması da mümkündür. Yatan hükümlüler için hesaplamalarda denetimli serbestlik ve salıverilme de söz konusu olabilir. Yatar hesabı yapılırken suçun infaz tarihi önemlidir ve dikkate alınır.

Hükümlü için yatar ay hesaplama esnasında dikkate alınması gereken ilk tarih 30 Mart 2020’dir. Bu zamana kadar işlenen suçlarla ilgili olarak 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki kanunla 5275 sayılı kanunun ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin geçici 6. maddesi ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmış, geçici 9. maddesine ekleme yapılmıştır. Yatar hesabı esnasında şartlı tahliye ve denetimli serbestlik ile ilgili süreler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu aşamada pek çok kişi 5275 sayılı kanun nedir hakkında merak duyar. Bu kanun ile ceza ve güvenlik tedbirlerine yönelik düzenleme getirmek amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra ceza ve güvenlik tedbirleri uygulanacak olan herkese eşit muamele yapılması ve insan dışı muameleye yer verilmemesi de, 5257 sayılı kanun ile esas alınmaktadır.

Yatar hesaplama esnasında dikkate alınan pek çok etken bulunmaktadır. Mahkumun yaşı, suçu gibi etkenler bu aşamada dikkate alınarak hesaplama yapılır. Örneğin 10 yıl kaç aydır sorusu ile sorulmak istenen, 10 yıl hüküm giymiş birinin hapis cezasını ne kadar süre boyunca gerçekleştireceği, yani ne kadar yatacağıdır. 7242 sayılı yeni infaz kanunun uygulanma şekline göre toplam süre üzerinde oynama yapılmaktadır. Bu aşamada infaz ne demek sorusuna mahkeme tarafından verilmiş ve kesinleştirilmiş olan ceza ve güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmiş olması yanıtını vermek mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir