Gemi Adamı İşçilik Alacakları Nedir, Nasıl Alınır?

Gemi adamı işçilik alacakları gemilerde çalışmakta olan işçilerin tazminatları ya da ücretli izinleri gibi hakları olan ve alabilecekleri ücretler olarak düşünülebilir. Bu ödenekler Deniz İş Kanunu tarafından belirlenir.

Gemi Adamlarının İşçilik Alacakları ve Tazminat Hakları Nedir, Nelerdir?

Deniz İş Kanunu kapsamında olan gemi adamlarının işçilik alacakları kıdem tazminatı ve ihbar tazminatına kadar hak kazanabilecekleri bir durum olarak bilinmektedir. Son ücret üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı veya ihbar tazminatına esas olarak ücret hesabında buna ek olarak gemi adamlarına sağlanan para ve ücretler bulunmaktadır. Gemi adamlarının vefatı durumunda tazminat kanuni mirasçılarına ödenecektir.

Gemi adamlarının işçilik alacakları arasında yıllık ücretli izin alacağı hafta tatili ücreti alacağı gibi ödemeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra genel tatil ücretleri, fazla mesai ücretleri de talep edilebilecek ücretler arasında bulunur.

Türk Bayraklı Gemilerde Çalışan İşçilerin İşçilik Alacakları

Türk bayraklı gemilerde çalışmakta olan gemi adamları tarafından alınabilecek çeşitli işçilik ücretleri bulunmaktadır. Maaş alacağı, fazla mesai alacağı, yıllık izin alacağı, hafta tatili alacakları, genel tatil alacağı Türk bayraklı gemilerde çalışan işçilerin işçilik alacakları arasında bulunur. Bunun yanı sıra Türk bayraklı gemilerde çalışmakta olan gemi adamları kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı da alabilir.

Yabancı Bayraklı Gemilerde Çalışan İşçilerin İşçilik Alacakları

854 sayılı Deniz İş Kanunu denizlerde, göllerde veya akarsularda Türk bayrağını taşıyan işçiler hakkında bir uygulama getirileceğini açıkça belirtir. Ancak yabancı bayraklı gemilerde çalışan işçilerin işçilik alacakları 6098 sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine tabi tutulmaktadır. Yabancı bayraklı gemilerde çalışan işçiler genellikle donatan, armatör veya kaptan ile sözleşme gerçekleştirilir. Gerçekleştirdikleri bu sözleşmede işçilik alacakları, gemi adı, sefer süresi, görev ve ücret gibi unsurlar bulunmaktadır.

Gemi Adamı Yıllık Ücretli İzin Alacağı

Anayasanın 50. maddesi çalışan insanların dinlenme hakkını güvence altına almak adına oldukça önemli olmuş bir maddedir. Bu madde gemi adamlarının da yıllık ücretli izin alacağı konusunda güvence olmasını sağlamıştır. Yıllık ücretli izin hakkı söz konusu madde hükmü altında korunmuş olan bir hak olarak ele alınır ve Deniz İş Kanunu’na göre yıllık ücretli izne hak kazanmak için 2 koşul gerekir. Bu koşullardan ilki Deniz İş Kanunu’na tabii bir iş sözleşmesiyle çalışmaktır. Bir diğer koşul ise işçilerin yıllık ücretli izne aynı işveren emrinde veya aynı gemide bir takvim yılı içerisinde en az 6 ay çalışması durumunda gerçekleşir. Yıllık izin hakkını kazanabilmek adına işçilerin en az 6 ay çalışmış olmaları gerekmektedir. 6 aylık çalışma süresinin kesintisiz olması gerektiğini de unsurların arasında bulunur.

Gemi Adamı İşçilik Alacakları Nasıl Alınır?

Gemi adamı işçi alacaklarının bir kısmını örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı veya yıllık izin ücreti alacağı gibi feshe bağlı alabilir. Ancak bu durumda yalnızca iş akdinin son bulmasıyla talep edilebilir. Alacaklarının bir kısmı ise yani ücreti, fazla mesai ücreti UGBT ücret veya hafta tatili ücreti feshe bağlı olmaz ve dolayısıyla talep edilmesi için iş akdinin feshedilmiş olması şartı aranmaz. UGBT nedir sorusuna ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçilerin elde edecekleri ücret cevabı verilebilir.

Suda hareket etmesini gerektiren, yüzme özelliği bulunan ve küçük sayılmayan her araç gemi nedir sorusuna cevap olarak verilebilir.Gemilerde çalışmakta olan işçilere gemi adamı denmekte ve bu kişilerin hakkı olan çeşitli ödemeler bulunmaktadır.Gemi adamları işçilik alacakları için gemi adamı işçilik alacakları avukatı ile çalışabilir. Bu avukatlar ile çalışmak gerekli olan hukuki değerlendirmelerin yapılarak hak kaybına uğramasının önüne geçmek adına fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir