GBT Nedir?

GBT sorgulama, kolluk kuvvetlerinden kimlikleri istenerek T.C. kimlik numaralarının GBT’nin sorgulama sistemine yazıldığı bir kolluk tedbiridir. Arama emri veya tutuklama emri gibi bir sabıka kaydı (sabıka kaydı) varsa sistem bu bilgiyi gösterecek ve GBT başvurusunda bulunan kişinin firar etmesi durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

GBT Neden Yapılır, Ne İşe Yarar?

GBT açılımı “Genel Bilgi Toplama” şeklinde yapılır. Toplanan genel bilgiler, bir kişi hakkında yasal bilgilerdir. Bu bilgiler mahkeme kararı olmadan kullanılamaz veya dağıtılamaz. Kanuna aykırı kullanım, dağıtım veya ifşa halinde bu ihlale sebep olanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

GBT soruşturmaları kolluk kuvvetleri tarafından yürütülebilir. GBT soruşturmasının temeli Adli Sicil Yönetmeliğidir. GBT süreci, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir veri toplama talebidir. Bu sorgulama, İçişleri Bakanlığı ve onun yetkili amirleri ile istişare halinde kolluk kuvvetleri tarafından yürütülür. Kişisel verilerin incelenmesi amacıyla kullanılan bu GBT talebini yerine getirme yetkisi güvenlik güçlerine bağlı polis, jandarma ve güvenlik görevlilerine verilmiştir. Polis, jandarma veya güvenlik görevlileri, sokakta şüphe uyandıran, şüpheli davranan, kişinin tarifine uyan kişileri durdurma ve kimliklerini kontrol etme hakkında sahiptir. Kimlik kartındaki T.C. kimlik numarası, sorumlu kişi tarafından sorgulama sistemine yazılır. Bu aşamada GBT ne demek sorusuna devlet kurumları tarafından toplanan ve kişilere ait olan bilgiler cevabını vermek doğru olacaktır.

GBT Sorgulama Sistemi, aşağıdaki kişisel bilgilere erişmenizi sağlar;

  • Kimliği istenen kişinin adı, soyadı, doğum tarihi,
  • Kişi daha önce işlenmiş bir suçtan hüküm giymiş veya hüküm giymişse, bu konu ile ilgili bilgi,
  • Şüphelilerin aranması, tutuklanması gibi bir karar mevcutsa buna dair bilgi.

GBT Sorgulamasından Kaçmak ya da Direnmek

Bir kaçış durumunda, bu bilgi sorgulama sırasında da görülebilir. Bu sorgulama, kamu düzeninin korunması için tartışmasız bir şekilde kritik öneme sahiptir. GBT Konusunda görevli olan devlet memurları tarif edilene benzer görüldüğü ya da şüpheli davrandığı takdirde vatandaşlardan kimlik kontrolü talebinde bulunabilir. Ancak devlet görevlisinin görevini yerine getirmeye çalışırken vatandaşın aksi davranışlarda bulunması ve kontrol gerçekleştirmeyi mümkün hale getirmemesi suçtur. Bunun yanı sıra güvenlik güçleri görevlerini yerine getirirken polise müdahale edilmesi durumunda da bu bir suç sayılacaktır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 265. maddesinde düzenlenen “çalışmaya direnme” suçu, gbt nedir sorusuna cevap olarak verilen duruma karşı konulması halinde gerekli görülen suçu kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir