Evlilik İzni Kaç Gün?

Evlilik izni düğün izni olarak da bilinen ve memurlar ile işçiler arasında oldukça önemli hakların arasında bulunan izindir. Bu aşamada en sık sorulan soruların arasında ise evlilik izni kaç gün sorusu gelmektedir.

Evlilik İzni

Düğün izni ya da evlilik izni olarak bilinmekte olan bu hak ücretli izin olup memurlar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenmiş olan bir izin olarak bilinmektedir. Kanunun 104. maddesinde mazeret izni olarak ifade edilmiş düğün izinleri işçiler için ise, 4857 sayılı iş kanununun ek madde 2 kapsamında mazeret izni olarak ifade edildiği bilinmektedir.

Ücretli bir izin olan evlilik izni süresince kişinin çalışmadığı günlerine de ayrıca kesintisi yapılması söz konusu değildir. Bu durumda çalışanlar tıpkı çalıştığı günlerde olduğu gibi ücret almaya devam edecektir yani izin dahilinde çalışılmamış günlerden maaş kesintisi yapılmayacaktır. Fakat bazı durumlarda işverenler tarafından işçiye bu durumda ücret kesintisi olarak yansıtıldığı görülebilir. Bu durumun kesinlikle hukuki ve yasal olmadığını bilmek gerekir.

Kamu evlilik izni süresinin uzatılması durumunun söz konusu olup olmadığı da bu konuda oldukça merak edilen sorulardan biridir. İşçi ile işverenin söz konusu izin süresini uzatmaları mümkündür. Bu durumda yasada düzenlenmiş asgari süreden daha uzun bir sürenin tayin edilmesi söz konusu olmaktadır.

Düğün izni kaç gün evlenecek kişiler tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Bu aşamada iş kanununun işçinin ikinci ya da üçüncü kez yani tekrar evlenmesi durumunda mazeret iznini kullanmayacağına dair herhangi bir düzenleme bulundurmadığı da bilmek gerekir. Dolayısıyla kişiler yasal evliliklerinin tamamı için izin haklarına sahip olmaktadır.

Evlilik İzni Kaç Gündür?

Nikah izni kaç gün izni kullanacak kişinin memur ya da işçi olmasına yönelik verilebilecek iki farklı cevap bulunmaktadır. Eğer izni kullanacak kişi işçi ise 4857 sayılı İş Kanunu’nun ek madde 2 düzenlemesine bakılarak karar verilmesi gerekir. Bu yasa gereği işçinin evlilik izni için 5 günlük ücretli mazeret hakkı bulunmaktadır.

İznini kullanmak isteyen kişinin memur olması halinde mazeret izni için 657 sayılı devlet memurları kanunun 104. maddesinin “b” ben dine bakılması gerekmektedir. Bu hükümden anlaşılacağı üzere memur kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi durumunda 7 günlük izin süresine ayrılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir