Ev Satışında Emlakçı Komisyonu

Emlakçılar ve ev sahipleri, ev satışında emlakçı komisyonu ile aracılık sözleşmeleri konusunda anlaşamazlarsa bu durumlarda yeni anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir ve taraflara dava açılabilir.

Bu tür davalarda Yargıtay, tüm emlakçıları ve emlak danışmanlarını etkileyen emsallere imza atmıştır. Karara göre, bir mülk sahibi ile bir emlakçı veya emlakçı arasında bir sözleşme ancak yazılı olarak yapılabilir.

Bu kararla iki taraf arasında sözlü bir anlaşma rafa kaldırılmıştır. Karar, gayrimenkul sözleşmelerinin geçerliliğinin artırılması gerektiğini de ortaya koyar. Bu durumda, bir komisyoncu mülkün satışını yürütmek için bir mülk sahibi ile bir inşaat sözleşmesi yapar. Bu şartlarla bir daire satmayı kabul eden bir emlakçı, ev sahibinin vaat edilen kat sayısını reddettiğini ve sözünü tutmadığını tespit eder. Daha sonra, ev sahibini görmek isteyen ve tüm talepleri reddedilen emlakçı sonunda mahkemeye gider.

Asliye hukuk mahkemesinde açılan davada, bir apartmana karşı arsa üzerine daire inşa eden bir mülk sahibi, inşaat firmasının kendisini sevk etmesini istedi, yasaya göre apartman gayrimenkul işi yapılmasına karar verirse dairenin satışı için komisyon olarak verilecektir.

Mahkeme, taraflar arasında yazılı anlaşma olmadan yapılan herhangi bir görüşmenin TBK 520. madde kapsamında bir sözleşme oluşturmadığını ve 2016 yılında taraflar arasında herhangi bir sözleşme yapılmadığından, arsa sahibinin bedeli ödememe gerek olmadığına karar verilmiştir.

Mahkeme, davacı taşınmazın satışını taahhüt etmiş olsa bile, mal sahibinin yazılı bir sözleşme olmaksızın sözlü vaadi yerine getirmemesinin bir zararı olmayacağına hükmetmiş, hiçbir suçlama yapılmadığı için söz konusu dava kapanmıştır. Bu nedenle bu dava geri çekilmiştir.

Müteahhit ile Yapılan Sözleşmenin Geçerliliği Ne Kadardır?

Arsa sahibi dönme hakkını teslim tarihinden itibaren 5 yıl içinde kullanabilir.

Arsa Satışında Emlak Komisyonu Miktarı Nedir?

Yönetmelik uyarınca arsa satışlarında emlak komisyonu satış bedelinin %4’ünden fazla olamaz.

Kat Karşılığı Anlaşmalarda Komisyon Bedeli Nedir?

Taşınmazı satan alan taraflar, emlakçıya satış bedelinin en fazla %2’si kadar komisyon verebilir.

Ev Sahibi Emlakçıya Komisyon Verir mi?

Emlak alım satım işlemlerinde hem alıcı hem de satıcı emlakçıya komisyon ödemeyi kabul etmektedir.

Arsa Satışında Emlakçı Komisyonu Nedir?

Arsa satışlarında miktarın %4’ü ardından bu oranın %2’si alıcıdan %2’si satıcıdan alınacak şekilde hesaplanır.

Mal Sahibi Müteahhit Sözleşmesi Word

Mal sahibine ait müteahhit sözleşmesi Word formatında bulunmaktadır.  

Arsa Emlakçı Komisyonu Nedir?

Yönetmelik gereği, arsa satışlarında emlakçı komisyonu miktarın %4’ü kadar hesaplanmaktadır.

Emlak Acentesi Nedir?

Emlak acentesi, bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşme ile çalışan ve belirli bir yer ya da bölgelerin işletimi için aracılık eden gerçek veya tüzel kişidir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir