Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası

Çalışmadığı halde sigortalı gösterme cezası 2021 yılında düzenlenmiş bir cezadır. Ülkemizde oldukça sık görülen bir uygulama olan çalışmadığı halde sigortalı gösterme Yargıtay kararı 2019 yılında olduğu gibi 2021 yılında düzenlenmiş cezaların arasında bulunmaktadır.

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2022

Eşlerine ya da tanıdıklarına ait iş yerlerinde kendini sigortalı göstermek çalışılmadığı halde sigortalı gösterme cezasına tabi tutulan bir suçtur. Yargıtay tarafından düzenlenmiş olan bu suç çalışmadığı halde prim günlerini doldurmak suretiyle emekli olmayı hedefleyen kişiler için düzenlenmiştir. Tanıdıkları birinin yanında ücret almadan çalışma nedeniyle sigortalı sayılmanın mümkün olmadığı yüksek mahkeme tarafından vurgulanmaktadır.

Bir İşyerinde Çalışmadığı Halde Sigortalı Göstermek

Bir iş yerinde çalışılmadığı halde sigortalı gösterilmesi ve böylelikle prim günlerinin doldurularak emekli olunma hedefine ulaşılması bir suç olarak belirlenmiştir ve cezası vardır. Yargıtay tarafından düzenlenmiş olan bu ceza böyle bir durumun söz konusu olmadığını gösterir.

Çalışmadığı halde sigortalı gösterme cezası her yıl Yargıtay tarafından düzenlenmekte ve bu durumun önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Özellikle çalışmadığı halde emekli olma hayalleri kuran kişiler eksik olan prim gün sayılarını tamamlayarak emeklilik koşullarını yerine getirmek adına bu gibi bir uygulamaya başvurmaktadır. Ancak bu durumun tamamen yanlış ve yasalara aykırı olduğunu unutmamak gerekir.

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Yargıtay Kararı 2017

2017 yılında da çalışmadığı halde sigortalı gösterme Yargıtay kararıyla düzenlenmiş ve karar verilmiş bir suç olarak bilinmektedir. Doğru bulunmayan ve cezası bulunan bu durum kişilerin prim sayılarını doldurarak emekli olmalarını hedefleyerek gerçekleştirdikleri bir durumdur.

Fiilen Çalışmadığı Halde İşyerinde Sigortalı Göstermek

Emeklilik için belirlenmiş olan prim sayısının tamamlanması gerekse de bu sayının fiilen çalışarak tamamlanması gerektiğini unutmamak gerekir. Çalışmadığı halde sigortalı gösterme Yargıtay kararı 2018 yılında olduğu gibi bu yılda düzenlenmiş ve yasak olarak belirlenmiş durumlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir