Çalışma İzni Nasıl Sorgulanır?

Çalışma izni sorgulama Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen yabancıların, yetkili kurumlardan alabilecekleri onayın sorgulanması durumudur. Yabancı uyruklu vatandaşlar aldıkları çalışma izni sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışabilir.

Çalışma İzni Sorgusu Nasıl Yapılır?

Çalışma izni sorgulama işlemi, Türkiye Cumhuriyeti’nde kalmak ve çalışmak isteyen yabancıların, gerekli izinleri almaları için yapılan başvurudur. Yabancı çalışma izni sorgulama sayesinde başvuruların onay sürecinin durumunu öğrenmek mümkün hale gelir. Çalışma izni başvurusu, yabancı uyruklu vatandaşlardan gerekli kurumların isteklerine bağlı olan belgeler ile kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Çalışma izni sürecinde istenen bilgilerin doğru olması önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar veya yanlış bilgiler alınabilir.

Bu aşamada pek çok kişi yabancı uyruklu çalışma izni nedir sorusunu sormaktadır. Çalışma izni olmadan çalışan yabancılar, kanunla belirlenmiş birtakım yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, yasal olarak çalışmak isteyen yabancıların çalışma izni almaları esastır. Çalışma izni başvurusu başlığı altında çalışma izni sürecinde izlenecek yasal prosedürler büyük bir titizlikle takip edilmelidir. Çalışma izni sorgulama sistemi, Türkiye’deki tüm sektörlere ait tüm işyerlerinde çalışan yabancıların düzenli bir şekilde teftiş, kontrol ve gerekli inceleme ve soruşturmalarını yürütür. Güvenlik açısından çok önemli bir işlevi vardır. Hem işverenin hem de işçinin haklarını korur. Gerekli işlemler tamamlandığı taktirde yabancı uyruklu vatandaşlar çalışma izni başvuru sorgusundan, çalışma izinleri başvurularının hangi aşamada olduklarını öğrenebilir.

E-Çalışma İzni Almak

E-çalışma izni sayesinde internet üzerinden çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir. Başvurunun kesin olarak olumlu şekilde sonuçlanması için tüm belgelerin ve diğer önemli noktaların eksiksiz olması önemlidir. Tüm bunlar tamamlanıp ilgili merciler tarafından doğrulandıktan sonra çalışma izni başvurusuna geçilebilir. İzni almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşın, çalışma izni başvurusunu online olarak yapmasından sonra, gerekli tüm belgelerin 6 iş günü içerisinde bakanlığa teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru ile birlikte sunulacak belgelerin asılları elden veya posta yoluyla sunulabilir. Çalışma izni vermek için gerekli belgeler duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu belgeler genellikle;

  • Başvuruyu yapacak kişiye ait diploma ya da mezuniyet belgesinin onaylı ve çevrilmiş hali,
  • Yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlayan adaylar için denklik belgesi,
  • Eğer gerekiyorsa MEB tarafından verilmiş yeterlilik belgesi,
  • En az altı ay geçerlilik süresi olan ikametgah izni,
  • Başvuruyu yapan kişinin pasaportunun kopyası olmaktadır.

Gerekli belgeler ile başvurunun yapılmasının ardından çalışma izin sorgulama ile başvuru durumu incelenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir