Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanmada maddi manevi tazminat ödenmezse ne olur sorusu merak edilmektedir. Boşanma sebebine göre aile mahkemesinde çekişmeli veya çekişmeli boşanma davası açılır. Boşanma davalarında maddi manevi tazminat ödeme şekli çeşitli etkenler dolayısıyla kararlaştırılmaktadır.

Boşanma halinde, çekişmeli boşanma halinde karara eklenir, birbirinden maddi ve manevi tazminat miktarı belirlenerek tutanağa eklenir. Boşanma çekişmeli boşanma ise taraflar boşanma sonucu uğradıkları zararın maddi, hissettikleri kederin manevi tazminatını isterler. Boşanma davası sonuçlandıktan, maddi ve manevi tazminata ilişkin karar verildikten ve boşanma kararı kesinleştikten sonra tazminatın geri talep edilmeden ödenmesi gerekir.

Boşanmada maddi ve manevi tazminat ödenmezse, tazminata hak kazananlar hakkında icra takibi başlatılabilir. İcra takibi başlatılırsa, kişisel ve taşınmaz mallarınız için alıkoyma geçerli olabilir. Ayrıca icra takibi başlatıldığında, kanun icra masrafları, faiz ve icra için avukatlık ücretlerini eklediğinden ödenmesi gereken meblağ artar. Boşanma davasında verilen boşanma kararı tazminata hükmediyorsa, kararın uygulanabilmesi için boşanma kararının kesin olması gerekir. Ödemeye mahkum edilen eş, kararda belirtilen maddi ve manevi tazminatı ödemez ise karşı taraf icra takibi başlatır.

Boşanma Nafakası Taksitle Ödenir mi?

Genel bir kural olarak, boşanma anında nafaka peşin ödenir. Ancak, ödenmesi emredilen eş, maddi ve manevi tazminatın taksitle ödeneceğini beyan etmek için eski eşin veya vekilinin avukatı ile görüşecektir. Karşı tarafın onayı ile taksitli ödeme yapılabilir.

Boşanma davasında, aile mahkemesi hakimleri, boşanma için taraflara açılan davalar sonucunda maddi ve manevi tazminata hükmedebilir.

Boşanma davasında karar verildikten sonra boşanmanın bir yan etkisi olan maddi ve manevi tazminata ihtiyaç duyulmaktadır. Aile mahkemesi kararı 10 yıl içinde açılmazsa zamanaşımına uğrar. Boşanmada maddi tazminat talep edebilmek için kişinin boşanma sonucunda maddi bir zarara uğramış olması gerekir. Maddi tazminat isteyenler boşanma davası sırasında taleplerini dile getirebilirler. Ancak boşandıktan sonra tazminat talep etmek mümkündür. Boşanma halinde maddi ve manevi tazminat için zamanaşımı süresi bir yıldır. Boşanma kararı kesin ise bir yıl içinde dava açılmaması halinde tazminat hakkı da sona erer. Bu nedenle tazminat almak isteyenler bu süreyi dikkate almalıdır. boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur

Tazminat Ödenmezse Ne Olur?

Tazminat ödenmemesi durumunda, ödemeyi yapmayan ya da aksatan kişi adına icra takibi başlatılmaktadır.

Anlaşmalı Boşanmada Tazminat

Anlaşmalı boşanmada tazminat miktarı taraflar ve mahkeme tarafından belirlenmektedir.

Boşanmada Tazminat Ödenmezse Ne Olur?

Boşanma durumunda belirlenmiş olan tazminatın ödenmemesi bir suçtur ve ödemeyi gerçekleştirmeyen kişi adına icra kararı çıkartılır.

Manevi Tazminat Ödenmezse Ne Olur?

Manevi tazminatın ödenmemesi durumu da diğer ödemelerin gerçekleşmemesi gibi suç sayılmaktadır.

Boşanma Tazminatı Ödenmezse Ne Olur?

Ödemeyi yapmayan kişiden miktarı karşılamak adına icra takibi başlatılır.

Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminatın İcrası

Boşanma esnasında maddi ve manevi tazminatın icrası ve toplam icra bedeli mahkeme tarafından kararlaştırılan tazminata göre düzenlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir