Boşanma Davası Açmak

Boşanma davalarında yetkili mahkeme oldukça merak edilen bir konu olarak bilinmektedir. Boşanma davası nasıl açılır sorusuna cevap arayan kişi değil ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 161 ve sonraki maddelerini incelemeleri gerekir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Türk Medeni Kanun’un 161. ve sonraki maddelerinde izah edilen boşanma davası evlilik birliğinin sona erdirilmesi için başvurulması gereken yasal bir yol olarak bilinmektedir. Eşlerin evlilik birliğini sona erdirmesi için haklı bir sebebin varlığı halinde evliliklerini bitirmeleri söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra evliliğin kutsal bir müessese olması kanunlar ile korunmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla evliliğin sona erdirilmesi ancak boşanma davası ve mahkemeler aracıyla gerçekleşebilen bir işlem olarak bilinmektedir.

Boşanma davasında yetkili mahkeme sorusuna cevap bulmak için Türk Medeni Kanunu’nun 168. maddesine göz atmak gerekir. Bu maddeye göre boşanma veya ayrılık davalarında yetkili olan mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son 6 aydan beri birlikte oturdukları yerin mahkemesi olarak kararlaştırılmıştır.

Boşanma davası 2 farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan biri anlaşmalı diğeri ise çekişmeli boşanma davasıdır. Ücretsiz boşanma davası nasıl açılır sorusuna cevap vermeden önce kanunen boşanma sebepleri arandığını da bilmek gerekir. Sebepler ve şartlar kanunla düzenleniyor olması sebebiyle aksine işler tarafından kararlaştırılması mümkün ya da söz konusu değildir. Dolayısıyla boşanma davasının nasıl aşılması gerektiğini öğrenmeden önce hangi davanın sizin için uygun olduğuna karar vermeniz gerekir.

  • Anlaşmalı Boşanma Davası: Anlaşmalı boşanma davası eşlerden her ikisinin de evliliğin sona erdirilmesini istemeleri durumunda meydana gelen boşanmadır. Anlaşmalı boşanmada gerekli olan tek kural eşlerin evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması ve aralarında hukuki olarak hiçbir itlafın bulunmamasıdır. Her iki taraf da boşanmayı istiyorsa ve evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını kabul ediyorlarsa anlaşmalı boşanma sağlanabilir. Anlaşmalı boşanmak için gerekli evraklar arasında anlaşmalı boşanma protokolü ve tarafların nüfus cüzdanları bulunmaktadır. Taraflar eğer isterse boşanma konusuna ilişkin belgeler ekleyebilir.
  • Çekişmeli Boşanma Davası: Çekişmeli boşanma davası eşlerden birinin boşanmayı istemesi ancak diğerinin boşanmak istememesi durumunda meydana gelir. Bunun yanı sıra mal varlıkları ya da çocukların velayeti gibi hususlarda anlaşma sağlayamamış olmakla çekişmeli boşanma yaşamayı neden olabilir. Çekişmeli boşanma dava nasıl açılır sorusuna verilmesi gereken cevap ise boşanma dava dilekçesiyle açıldığı şeklinde verilebilir.

Boşanmada Kusur Sayılan Haller için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir