Boşanma Avukatı Ücretleri İstanbul

Evlilik birliğini sona erdirmeyi düşünen pek çok kişi iyi bir boşanma avukatı arar ve bu konuda araştırmalar yapar. Bu konuda merak edilen bir diğer konu ise boşanma davası ücreti olmaktadır.

İstanbul’da Hizmet Veren Boşanma Avukatlarının Ücretleri

Boşanma davalarına bakan avukatların ücretleri AAÜT 2022 yılındaki değişimlere göre belirlenmektedir. Boşanma alanında uzmanlaşmış avukatların ücretleri ise 21 Aralık 2021 tarihli ve 31696 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Böylelikle yürürlüğe giren 2022 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde bilgiler yer almaktadır.

Tarifenin 2. kısım ve 2. bölümünde yer alan düzenleme, yargı yerleri ile icra ve iflas dairelerinde yapılan ve konusu para olmayan veya para ile değerlendirilemeyen hukuki yardımlara ödenecek ücret başlığı hakkında da düzenlemeler bulundurmaktadır.

En iyi boşanma avukatı hakkında araştırma yapan kişiler öncelikle boşanma davalarının ücretlerini merak etmektedir. 2022 yılında boşanma ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin her sene yayımlanan çizelgeye göz atmaları önerilmektedir. Avukat ile vekil arasındaki en az ücret çizelgesi olarak da anılan bu çizelge, boşanma davalarının ve avukatların ücretlerinin değerlendirilmesini ve belirlenmesini sağlar.

Boşanma davalarında ücretin belirlenmesi esnasında esas alınan çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlerden ilki Avukatlık Asgari Ücret Tarifesidir. Bir avukatın talep ettiği ücret bu tarifenin uygun gördüğü miktardan daha düşük olamaz. Bunun yanı sıra işin zorluğu ve müvekkil ile karşı tarafın durumu da göz önünde bulundurulur. Tüm bu etkenler bir avukatın fiyat belirlemesi konusunda etkili olmaktadır. Ancak bahsi geçen tarifenin altında bir ücret ile çalışmak avukatlık mesleği için yaptırıma bağlanmış bir disiplin suçudur. Bu asgari ücret genellikle mal paylaşımsız anlaşmalı boşanma davaları için teklif edilir.

Boşanma davalarında alt sınır Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi olmaktadır. Üst sınır yoktur ancak bazı davalarda tazminat talebi olması bu durumun değişkenlik göstermesine neden olabilir. İst baro da dahil olmak üzere tüm barolar kendı hazırladıkları tavsiye edilen Tavsiye Edilen Avukatların Alacağı En Az Ücret Tarifesini uygulamakta özgürdür. Dolayısıyla boşanma avukatı İstanbul Barosu’nun hazırlamış olduğu tarifeden az olmamak şartı ile ücret talebinde bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir