Azil Ne Demek?

Azil ne demek sorusuna en genel tanımıyla uzaklaştırmak anlamına geldiği şeklinde cevap verilebilir. Bu kelimeden üretilmekte olan azil kararı nedir ise oldukça sık şekilde sorulan sorulardan bir tanesidir.

Azledilmek Nedir?

Azil kelimesi hukuki anlamda bir sorumluyu görevden almak anlamına gelen ve bu şekilde kullanılmakta olan bir terimdir. Memurların yetkilerinin elinden alınması durumu ya da müvekkilleri tarafından avukatların işine son verilmesi gibi durumlarda azil edilmek terimi ortaya çıkar. Bunun yanı sıra görevi kötüye kullanma durumunda işine son verilmesi gerekir kötü iş performansı veya işin getirdiği sorumlulukları yerine getirmemesi durumlarında da bu talebi hukuki olarak kullanılan ve işe son verilmesi anlamına gelen terimdir.

Belirli durumlarda avukatlar tespit sebebiyle notere ya da tapu sicil müdürlüklerine verilen dilekçeler aracılığıyla azil kararında bulunabilir yani azledilebilirler. Buna neden olan durumların arasında disiplin suçları işlemek, müvekkilin haklarını kısıtlayacak davranışlarda bulunmak, ilgili mevzuatı bilmiyor olmak veya duruşmalara mazeretsiz şekilde bulunmamak durumları bulunmaktadır. Böyle durumlarda avukatlar için azil kararı çıkar ve görevlerinden uzaklaştırılmaları söz konusu olur.

Azil Nasıl Yürürlüğe Girer?

Herhangi bir durumda meydana gelebilecek olan azil kararı ile var olan azil işlemi ilgili dilekçenin tapu sicil müdürlüğüne ulaşmasının ardından yürürlüğe girmektedir. Bunun yanı sıra azledilen taraf gerekli olan azil işlem dilekçesini kendi elinde bulunduran ana kadar azledilmemiş olarak sayılmaktadır. Ancak belirlenmiş ve yazılmış olan dilekçe tarafın eline ulaştığı andan itibaren kişi görevinden azledilmiş sayılır.

Hukuki olarak da kullanılmakta olan bu terim pek çok farklı alanda kişilerin karşısına çıkabilir. Özetle bir kişinin yaptığı görevden uzaklaştırılması ve görevden alınması anlamına gelen bu terim vekil gibi terimler ile birlikte sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. Görevden azil pek çok farklı sebeple gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir