Apostil Nedir?

Apostil şerhi birçok önemli hukuki işlemde kullanılan uluslararası bir belgedir. Bu aşamada pek çok kişi apostil nerede yaptırılır konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Apostil, valiliklere ve kaymakamlıklara götürülerek tasdik ettirilir.

Apostil Niçin Kullanılır?

Apostil, adli sicil kaydı gibi resmi belgeler hakkında yargı kararı vermek ve bu belgelerin yurt dışında geçerliliğini sağlamak; aynı zamanda ilgili ülke makamları tarafından apostil iliştirilmesi, yurt dışından alınan belgelerin Türkiye’de geçerliliğini sağlar.

6 Ekim 1961 tarihli “Lahey Sözleşmesi”, bir apostil onayı için temel kural ve koşulları ortaya koydu ve aynı zamanda yasal zemini de bağlamıştır. Lahey nerede sorusuna ise Güney Hollanda cevabını vermek doğru olacaktır.

Bu kurum, yalnızca bu tür uluslararası anlaşmaların tarafları için geçerlidir. Apostil şerhleri İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde mevcuttur. Açıklama eklendiğinde, tüm Akit Devletler için geçerlidir, ancak bu, açıklamalı belgenin diğer Devletlerde re’sen kullanılabileceği anlamına gelmez. Yani Fransa’da boşanmış kişiler, ilgili kararlar kaydedildikten sonra Türkiye’de boşanmış sayılmaz. Boşanmış sayılmaları için tasdik ve icra takibinin tamamlanmış olması gerekir. Onay ve icra takibinin yapılabilmesi için gerekli görülen notun boşanma kararnamesinde yer alması gerekir.

Resmi belge ve belgelerin uluslararası geçerliliğini sağlamak için apostiller şerh edilir. Apostil nedir sorusuna ise, bir belgenin gerçekliğini tasdik ederek, başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan belge cevabı verilebilir. Lahey Sözleşmesi ile yasallaştırılan bu belge, aynı sözleşmeye taraf olan ülkeler için de geçerlidir. Bu belge, herhangi bir ülkede resmi olan, başka herhangi bir ülkede geçerli olan, başka herhangi bir ülkede tanınan, vali ve kaymakamdan alınan ve ücretsiz olarak alınan, resmi bir belgedir.

Ek açıklamalarla onaylanan belgeler genellikle şunlardır; evlilik cüzdanı, vekaletname, diploma ve doğum belgesi gibi belgeler. Sözleşme kapsamında onaylanan belgelerin geçerlilik süresi vardır. Ancak bu süre, sözleşme taraflarının takdirine bağlı olarak belirlenir.

Bir belgenin tasdik edilebilmesi için öncelikle tercüme sürecini tamamlaması gerekir. Belgeler kullanıldığı ülkenin resmi diline tercüme edilmeli ve noter tasdikli olmalıdır. Ayrıca, onaylanan belgenin başlığı, Fransızca ana başlığında “Apostille (Convention de La Hay edu 5 Ekim 1961)” ibaresini içermelidir. E-apostil elektronik ortamda oluşturulmuş belgeye ulaşabilmeyi sağlar. Özetle apostil ne demek sorusuna bir belgede sunulan hakların başka ülkelerde de onaylatılması şeklinde cevap vermek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir