Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Dilekçesi

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru formu ile temel hak ve özgürlükler korunmakta ve sağlanmaktadır. Bu aşamada pek çok kişi anayasa nasıl yazılır hakkında da merak duymaktadır.

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Formu

Özel hukuka tabi şirketler de özel hukuk konularını Anayasa Mahkemesine sunabilirler. Ancak, kamu hukuku kapsamında tüzel kişilere karşı bireysel anayasa mahkemesi temyizleri hariç tutulmuştur.Anayasa Mahkemesi Bireysel başvuru süreci; başvuru formunun doldurulması ile başlar. Başvuru için gerekli ücret miktarın ödemesi yapılmalıdır.

Günümüzde bireysel şikayetler, avukatlar veya temsilciler tarafından Anayasa Mahkemesi’ne sunulmaktadır. Özel durumlarda, bir avukat gereklidir. Anayasa Mahkemesi formu doldurulmalıdır. Bireysel başvurular resmi dilde tamamlanır. Anayasa Mahkemesi Formu, Anayasa Mahkemesi’nin 6216 sayılı İçtüzük hükümlerine göre doldurulur. Bireysel kayıt ücretinin tutarı ödenir. Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinde yayınlanmıştır. Bireysel başvuru yöntemi tüketim tarihinden itibaren bir ay ile sınırlıdır.

Gerekli özür için herhangi bir talepte bulunulmamışsa, özrün sona erdiği tarihten itibaren on beş gün içinde talepte bulunulmalıdır. Harç tutarı Maliye Bakanlığına ödenmelidir. Doğrudan başvurular için ücretler Anaya Mahkemesi’ne ödenebilir. Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru ücreti yıldan yıla artmaktadır. Kayıt ücretinin ödeneceği yerde herhangi bir değişiklik yoktur. Dekont başvuru ücretini ödediğinizi gösteriyorsa, başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Anayasa Mahkemesi bireysel uygulamalara izin verilmez. Genel olarak formda istenen bilgiler şunlardır:

  • Dosyalama tarihi,
  • Başvuru sürecinde bekleyen diğer davalar hakkında genel bilgiler,
  • Kişisel bilgiler,
  • Avukat bilgileri.

Anayasa Mahkemesi bireysel başvurusu bir hukuk danışmanı veya avukat eşliğinde yapılmalıdır. Belgeli delillerin eklenmesi ve yazılı delillerin yargılanması hukuk bilgisine sahip bir kişi tarafından yapılmalıdır. Başvurular Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılmaktadır. Her başvuru işlemi birkaç dakika sürer. Bireysel Anayasa Mahkemesi başvurularının takibi genellikle bir avukat veya temsilci tarafından yapılır. Resmi internet sitesi dışında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılamaz. Anayasa mahkemesi bireysel başvuru formu 2019 kullanıcılara bu konuda yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir