Aldatmada Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aldatan kadının boşanmadaki hakları mevcuttur. Aldatma ve zina boşanmanın özel sebeplerinden biridir. Anlaşmalı boşanmadan sonra aldatıldığını öğrenmek de bu konuda merak edilmektedir.

Zina Nedeni ile Boşanma

Zina nedeniyle boşanma, boşanmanın meşru sebeplerinden biridir. Evlilik ilişkisi temelden sarsılırsa, taraflar yasal boşanma haklarını kullanabilirler. Zina nedeniyle boşanma davası açan taraf, sahtekarlığı kanıtlamak zorundadır. Mahkemede bu bağlamda zina kanıtı yoksa mahkeme bu noktada davayı reddedebilir.

Dolandırıcılık veya zina ile aldatılan eş, dolandırıcılık nedeniyle diğer eşe karşı boşanma davası açabilir. Zina ya da dolandırıcılık ile suçlanan eş, boşanma sebebini öğrendikten sonra altı ay içinde boşanma davası açabilir. Boşanma davası açabilmek için öncelikle boşanma bildirimi hazırlayıp aile mahkemesine sunulması gerekir. Dolandırıcılık nedeniyle boşanma davası açmak isteyen taraf, bu durumu açıklayan bir dilekçe hazırlamalıdır. Dolandırıcılığa dayalı boşanma durumunda, eşin yerleşim durumuna göre çekişmeli veya çekişmeli boşanma başvurusu yapılabilir.

Zina Davası olarak açılan davalar anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası daha kısa sürede tamamlanır. Ancak tartışmalı boşanma davasının süresi tam olarak bilinmez. İşlem süresi;

  • Davanın içeriği,
  • Davada taraflar arasında mutabık kalınan hususlar,
  • Olayın kapsamı, olayın içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

İşlem süresi duruma göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle bir avukata danıştıktan sonra konu hakkında sağlıklı bilgi edinmelisiniz. Zina sebebi ile dava açmak istiyorsanız, bunu altı ay içinde yapmalısınız. Ancak altı ay sonra eş affedilmiş sayılır.

Zina nedeniyle eşin diğer eşe olan sadakat borcu zedelenmiş, eşler arasındaki güven ilişkisi bozularak boşanma sebebi olmuş ve dolandırıcılık davası açılmıştır. Aldatma ve zina boşanma için özel sebeplerdir. Sadakatsizlik veya zina davası nedeniyle aldatılan eş, diğer eşe aldatma nedeniyle boşanma davası açabilir. Eşin boşanma sebebini öğrenmesiyle ve altı ay sonra, ancak zinadan beş yıl sonra sona erer. Dolandırıcılığa göz yuman eşin dava açma hakkı yoktur.

İnternet Üzerinden Boşanma Davası Açma

İnternet üzerinden, yani adliyeye gitmeden dava açılması mümkündür. E-devlet platformu üzerinden UYAP portalından e-imza ile boşanma davası dilekçesi sayesinde dava açılabilir.

Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Aldatma

Boşanma davasının ardından sadakat yükümlülüğü ortadan kalkmaz. Ancak dava tarihinin ardından gerçekleşen sadakate aykırı davranışlar mevcut davada ileri sürülmez.  

Aldatan Kocaya Mektup

Aldatma boşanmanın sebepleri arasında bulunmaktadır. Bir eş diğerinin günlük, mektup ya da fotoğraflarını boşanmayı kanıtlamak için mahkemeye sunabilir.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası

Aldatma boşanmaya sebep olan etkenlerin biri olması sebebiyle, zina nedeni ile boşanma davası açılabilir.

İnternetten Boşanma Davası Açılır mı?

E-devlet üzerinden e-imzalı şekilde dava açılabilmektedir. Bu aşamada anlaşmalı boşandıktan sonra aldatıldığını öğrenmek konusu merak edilse de bu durum mevcut davada ileri sürülmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir