Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu şerhi ya da bir başka adıyla Aile İkamet bildirimi, ailenin oturduğu konutun tapusu olmayan eşe tanınan önemli bir haktır.  Bu aşamada şerh nedir sorusuna, açmak veya ayırmak gibi anlamlar taşıdığı yönünde cevap verilebilir.

Aile Konutu Şerhi Niçin Gereklidir?

Aile evinin zarar görmesi genel olarak eşe ve çocuklara zarar verse de, eşler arasındaki anlaşmazlıkların yol açabileceği zararın hafifletilmesine yardımcı olan bir medeni hukuk kavramıdır. Aile İkamet kaydı TMK’nın 194. Maddesinde “Aile ikametgahı olarak belirlenen taşınmazın maliki olmayan eş, gerekli ikamet kaydını Tapu Müdürlüğü’ne iletmek için Tapu Müdürlüğü’ne başvurulmasını gerekli kırılmıştır.

Aile sicili, malik olmayan eşin rızası olmadan mülkün elden çıkarılmasına ilişkin kısıtlamaları önlemek için bir araçtır. Bu aşamada pek çok kişi tapuda şerh ne demek sorusunu merak etmektedir. Bu soruya bir mülk sahibinin hak sahipliği konusunda kısıtlamalar getirmek ya da ilgili durumda karşı uyarı niteliği taşımak için kullandığı prosedür olduğu şeklinde cevaplamak mümkündür. Örneğin, eşlerden biri, ebeveynin evi gibi görünen bir mülkü diğerinin rızası olmadan satma veya kiralama gibi bir işlem yaparsa, eş rızası olmadan hakimin müdahalesini isteyebilir. Sürekli ikametgahta sadece bir eş taraf ise, diğer eş ev sahibine bildirerek kira sözleşmesine taraf olabilir.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulmaktadır?

Aile konutu bildirimi bir açıklama sürecidir ve söz konusu mülk bir aile konutu olduğunda üçüncü şahıslara öngörülebilirlik sağlar. Aile konutu, eşin yaşamını sürdürmek amacıyla seçtiği, herkesin bildiği ve karar verdiği ve korunması gereken bir mülktür. Aile ne demek sorusuna ailenin birlikte olduğu ve hem ahlaki hem de ekonomik değere sahip olduğu şeklinde cevap verilebilir. Bu taşınmaz üzerinde aile ikamet kaydının olması için eşlerden birinin tapu ve kadastro müdürlüğüne (yönetici veya konut yöneticisinden alınabilir) taşınmazın aile ikametgahı olduğunu belirten bir başvuruda bulunması gerekir. Aile kaydı için gerekli belgeler;

  • Şerh koymak için gerekli talebi içeren dilekçe,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Nüfus kayıt örneği,
  • TC kimlik numarasına sahip kimlik kartı
  • Söz konusu meskenin aile konutu olduğunu gösteren belge (muhtarlıktan alınabilir)

Bu belgeler toplandığı taktirde şerh ne demek sorusuna cevap olarak verilen bu hak için başvuruda bulunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir